Yeni Steam Kütüphanesi Hakkında Bilmeniz Gereken 11 Özellik

Yeni Steam Kütüphanesi Nasıl Yüklenir?

Steam Arayüzü açıkken sağ üstte bulunan Steam menüsüne tıklayın. Akabinde Ayarlar kısmına girin. Hesap alt menüsünde Beta kısmını göreceksiniz. Burada katılacağınız beta programını seçin ve onaylayın. Steam etapta tekrar başlatılacak ve yaklaşık 160 – 170 MB boyutunda bir güncelleme indirecek. Akabinde yeni kütüphane arayüzü yüklenmiş olacak. Bu seçenekler hem MacOS hem de Windows için geçerli.

1. Oyun Güncellemeleri: Birinci dikkatimizi çeken şey güncellemeler. Burada oynadığınız oyunlarla ilgili tüm güncelleme notlarına ve bilgilendirmelere erişebileceksiniz. Böylelikle bir oyunun neden güncellendiğini daha net ve kolay bir formda görebileceksiniz.

2. Son Oyunlar: Bu kısım sizin kısa devirli Steam hareketlerinizin bir özetini sunuyor. En son oynadığınız oyunlar, satın aldığınız oyunlar ve çok daha fazlası burada sergileniyor. Son oynadığınız oyunlara bu sekme üzerinden süratlice giriş yapabiliyorsunuz.

3. Arkadaş Aktiviteleri: Steam arkadaş listenizde oyun oynayan arkadaşlarınızın neler oynadığını burada basitçe görebileceksiniz. Artık tek tek oyunlara tıklayıp yahut arkadaş listesine girip denetim etmenize gerek yok. Tüm aktiviteler oyunlara dağılmış halde gösteriliyor.

4. Öbür Raf Özellikleri: Varsayılan olarak bu iki kütüphane rafının çabucak altında tüm oyunlarınız yer alıyor. Lakin sizin Steam kütüphanesini bu biçimde kullanmanız kaide değil. Kendinize bu alanda raflar oluşturabilir ve oyunları gruplandırabilirsiniz.

5. Oyun Sayfası: Oyun sayfası ise baştan aşağıya yenilenmiş durumda. Burada birinci gözünüze çarpan şey süratli oyun istatistikleri. Oynama müddetiniz, oyunu son oynadığınız tarih ve muvaffakiyetim ilerlemeniz üst menüde bulunuyor. Bu kısmın sağ tarafında ise ilgili oyunun oyuncu bilgilendirmeleri, ayarları, denetimci dayanağı ve kategori süreçleri yer alıyor.

6. Oturum Ayrıntıları: Artık bir oyunu oynadığınızda son oyun oturumunuza dair tüm ayrıntılar tek başlıkta toplanıyor. Oturum sırasındaki başarımlarınız, kazandığınız kartlar ve ekran imajlarını burada görebiliyorsunuz.

7. Arkadaşlar Kısmı: Arkadaşlarınızın oyun aktiviteleri de bu kısmın sağında yer alıyor. Oyunu şu an oynayanlar, yakın vakitte oynayanlar ve istek listesine alanlar Oynayan Arkadaşlar kısmında yer alıyor.

8. Vakit Tüneli: Sayfanın vakit tünelinde ise sizin ve arkadaşlarınızın oyun aktiflikleri, görüşleri ve başarımları paylaşılıyor. Bu paylaşımların altındaysa topluluk üzerinde yapılan paylaşımları görüyoruz.

9. Kategoriler: Oyunlarınızı kategorize etme seçenekleri ise yeni kütüphane sisteminde oldukça geliştirilmiş durumda. Daha evvel yalnızca sol menü üzerinde kategori oluşturabilirken, artık Steam algoritmasından da yararlanarak tüm oyunlarınızı düzenleyebiliyorsunuz. İster elle isterseniz de etiketler yardımıyla otomatik olarak kategoriler düzenleyebilir, bunları raflar üzerinde konumlandırabilirsiniz. Bu süreçleri ister kategoriler üzerinde, isterseniz de sürükle bırak yoluyla yapılabiliyor. Dinamik listelerde verdiğiniz etiketlere nazaran yeni bir oyun satın aldığınızda, bu oyun ilgili kategoriye otomatik olarak eklenebiliyor.

10. Yeni Kapak Dizaynları: Yeni kütüphanede oyunlara istediğiniz kapağı yerleştirebiliyorsunuz. Bunun için tek yapmanız gereken ilgili oyunun üzerine gelip, Özel bir çizim belirle seçeğini seçmek.

11. Oyun Ayrıntıları: Bir oyunun özel sayfasında Daha fazla Ayrıntı göster butonuna tıklarsanız, o oyunun tanıtım yazısını, geliştirici ve dağıtıcı firmasını, çıkış tarihini ve oyun bilgilendirmelerini görebiliyorsunuz.

Başa dön tuşu