10. Nesil Intel İşlemcilerin Özellikleri ve Fiyatı Sızdırıldı

Bir müddettir gündemde olan 10. kuşak Intel işlemciler ile ilgili bugün kıymetli bir gelişme yaşandı. Yaşanan gelişmeye nazaran, Intel’ın Comet Lake olarak isimlendirdiği 10. kuşak işlemcilerin fiyatı ve özellikleri gün yüzüne çıktı.

Sızdırılan slayt görselinde de görebileceğiniz üzere Intel’in 13 farklı masaüstü işlemcisi üzerinde çalıştığını görmekteyiz. Paylaşılan bilgiler doğrultusunda Intel’in bahsi geçen bu masaüstü bilgisayar işlemcileri, 14+++ nm fabrikasyon sürecinden geçirilerek üretilecek.

Comet Lake kod ismiyle anılan bu masaüstü bilgisayar işlemcilerinin en üst düzeydeki modelinin ismi ise Intel Core i9 10900KF olacak. Söylenenlere nazaran, Intel’in bu işlemcisi 10 çekirdeğe sahip olacak ve Hyper Threading ile 20 iş parçacığına dayanak sunulacak.

Bunun yanı sıra, maksimum 5.2GHz frekans suratında çalışacak olan üst düzey işlemcinin fiyatının ise 499 dolar olacağı belirtiliyor. Çabucak aşağıda yer alan slayt görselini incelediğimizde tıpkı vakitte orta modellerin çekirdek ve iş parçacığı sayısının sabit olduğunu da gözlemlemekteyiz.

Bu kısımda orta ve ana modeller ortasında 50 dolarlık bir fiyat farklı ile karşımıza çıkacak olan Intel, 10. kuşak işlemcileri ile direkt AMD’nin yeni Ryzen işlemcilerine fiyat/performans konusunda rakip olmayı planlıyor.

Intel’in yeni kuşak işlemcileri ile ilgili bilinen bir başka kıymetli ayrıntı ise serinin tüm modellerinin Hyper Threading takviyesine sahip olması olarak karşımıza çıkıyor. Bunlara ek olarak son paylaşılan raporlarda tıpkı vakitte Intel’in yeni jenerasyon işlemcilerinin LGA 1159 soketine sahip olacağına da vurgu yapılıyor.

Son olarak, çabucak aşağıdan yeni jenerasyon işlemcilerin sızdırılan özelliklerini ve fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu