2022’de İkinci El Akıllı Telefona Olan Talep Arttı

IDC, dünya çapında yenilenmiş ve kullanılmış akıllı telefon sevkiyatlarının 253,4 milyondan 282,6 milyona ulaştığını tespit etti. Bunun yüzde 11,5’lik bir artışı temsil ettiğinin altı çiziliyor. IDC’ye nazaran bu büyüme oranının, sevkiyatların yıllık yüzde 10,3’lük bileşik büyüme oranıyla 413,3 milyon olacağını iddia ettiği 2026 yılına kadar devam etmesi bekleniyor.

Kullanılmış akıllı telefonların Kuzey Amerika’ya kıyasla dünyanın geri kalanında daha büyük bir pazar hissesi oluşturduğu belirtilmiş. 2022’de kullanılmış aygıt gönderileri, Kuzey Amerika’daki tüm gönderilerin yüzde 26’sını oluştururken, dünyanın geri kalanında bu sayı yüzde 74 olarak gerçekleşti. Bu muhtemelen ikinci el aygıtların yenilerini satın almaktan daha ucuz olduğu gerçeğine bağlı. IDC, 2026 yılına kadar ikinci el telefon sevkiyatının Kuzey Amerika’da yüzde 25,1’e düşmesini ve dünyanın geri kalanında yüzde 74,9’a çıkmasını bekliyor.

İkinci el almanın bariz yararlarının yanı sıra bir de çevresel faktör var. Etraf, insanların ikinci el telefon alırken düşündükleri şey olmayabilirken ikinci el satın alma uygulaması telefonları daha uzun müddet çöplüklerden uzak tutuyor. Kimi durumlarda, telefonlar OEM’lere iade edildiğinde, Apple ve onun parçalama robotlarında olduğu üzere, materyaller tekrar kullanılıyor.

Başa dön tuşu