5G Akıllı Telefon Sevkiyatları İçin 2023 Tahminleri Yayınlandı

Dünyanın birçok bölgesinde 5G şimdi test etabında bir teknoloji. Analist şirketi Canalys ise yeni raporunda, önümüzdeki yıllarda 5G’nin yaygınlaşmasının bir hızlanma sürecine gireceğini ön görüyor. Pekala, 2023 yılında 5G akıllı telefon sevkiyatları hangi noktada olacak?

5G piyasasının sonraki 5 yıllık sürecine odaklanan kestirimlerde 2023 sonuna kadar 1.9 milyar 5G aygıtın piyasadaki yerini alacağı ortaya konmuştu. Bunlardan 800 milyonunun ise 2023 yılında piyasaya çıkması bekleniyor. Tıpkı yıl içerisinde 5G aygıtların birinci sefer tüm akıllı telefon sevkiyatlarının yüzde 51.4’lük oran ile 4G aygıtların önüne geçeceği de tekrar beklentiler ortasında yer alıyor.

5G’nin yaygınlaşmasının öncelikle Çin ve ABD’de gerçekleşeceği belirtilirken, Çin’in liderliği alacağı tabir ediliyor. Çin bölgesinin global piyasadaki tüm 5G aygıtların yüzde 34’üne sahip olacağı, Kuzey Amerika’nın ise yüzde 18.8 ile ikinci sırada olacağı belirtiliyor. Çin’de 2023 yılında çıkacak aygıtların yüzde 62.7’lik kısmının 5G uyumlu olacağı da rapordaki yerini almış.

Canalys, bu süratli gidişata karşın 5G’nin herkese ulaşması için ağ suram sürecinin uzun mühlet alabileceği konusunda da ikazda bulunuyor.

Başa dön tuşu