Amazon 10 bin kişiyi işten çıkarıyor

Son vakitlerde Meta’nın ve Twitter’ın çalışanlarıyla ilgili birçok düzenleme yaptığına şahit olduk. Görünüşe nazaran birebir atak yakında Amazon’dan da gelecek.

Reuters tarafından aktarıldığı üzere şirketten bir isim, Amazon’un bir dizi büyük işten çıkarmaya hazırlandığını açıkladı. Şirket içinden kaynak Reuters’e İsminin açıklanmaması şartıyla şirketin bu hafta binlerce emekçiyi işten çıkaracağını söyledi. İşten çıkarmaların 10 bine çıkacağı söyleniyor. İşsiz sayısı bu sayıya ulaşırsa bu şirketin iş gücünün yaklaşık %3’ünün kaybedileceği manasına geliyor. Birebir vakitte bu alanda en büyük işten çıkarma olacak. Kaynağa nazaran ‘Amazon’daki işletmeler önceliklerini denetim ettikçe kesin sayı değişebilir.

Reuters’e nazaran bir kaynak Amazon’daki işten çıkarmalara mevcut belgisiz makroekonomik ortamın neden olduğunu söyledi. Gelişme, Facebook, Instagram ve Whatsapp’ın ana şirketi Meta’nın 13.000 emekçiyi işten çıkarmasından bir hafta sonra geldi.

Küresel işten çıkarma devam ediyor

Elon Musk birkaç hafta evvel Twitter’ı satın aldıktan sonra şirketin tam vakitli çalışanlarının yarısını işten çıkarmıştı. Musk’ın bununla da kalmayacağı bu hafta şirketin kontratlı çalışanlarının yaklaşık %80’ini işten çıkardığı bildirildi. Bu iki işten çıkarma akabinde Twitter’ın çalışan sayısı yaklaşık 13.000’lerden 5.000’in altına düştü. Apple bile şu anda işe alımları yavaşlattığını kabul ediyor, lakin şirket rastgele bir işten çıkarma duyurusunda yapmadı.

Bu işten çıkarmaların gelecekte de devam edip etmeyeceği kesin değil lakin dünya çapında ekonomik problemler yaşayan teknoloji bölümünden en çok çalışanlar etkilendiği görünüyor. Bu da global iktisadın günden güne kötüleştiğinin bir göstergesi. Birtakım analistler bu pandemi periyodunda şirketlerin aldığı ekonomik darbelerden olduğunu düşünüyor. Pekala siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu