AMD Ryzen 9 3950X ile Hız Aşırtma!

Matisse kod isimli işlemcinin olağan TDP bedeli 105 Watt yani son derece serin çalışabilir. Burada AMD Ryzen 3, 5 ve 7 serisinden sonra Ryzen 9 ile Intel’in Core i9 ailesine karşılık verdi. Hem de sağlam bir karşılık.

Sıvı nitrojen ile yapılan sürat aşırtma testinde Intel 9960X işlemcisine ilişkin rekorlar kırıldı ve AMD öne geçti. Bu aslında tarihi bir an çünkü yıllar sonra birinci sefer AMD, Intel’den daha güçlü bir son tüketici işlemcisi piyasaya sürüyor. Çok çekirdekte değil, tek çekirdekte bunun başarılması anahtar olay.

Zira Ryzen 1000 ve 2000 serisi düzgün muvaffakiyet elde etse de Intel tek çekirdekte kimi noktalarda avantajını koruyordu. Artık AMD Ryzen 3000 serisinin zirve modeli olan Ryzen 9 3950X evvel geçmiş durumda. Elbette X570 anakart üzerinde. X570 anakart incelemeleri için takipte kalın.

Hız aşırtma ile çok çekirdekte 5.0 GHz frekansına ulaşabilen Ryzen 9 3950X modeli yalnızca tek çekirdek sürat aşırtmada 5.8 GHz’e ve Cinebench’te 5.4 GHz’e ulaşabildi. Bu frekanslar daha evvelki FX modellerdeki 7-8 GHz’lerin uzağında görünse de performans olarak ortada uçurum var. Bu işlemcinin 16 çekirdekli ve SMT ile (AMD’nin Hyperthreading isimlendirmesi) 32 Thread’i var.

Technopat olarak aktiflikte sergilenen performansı beğendik. Lakin elbette son kullanıcıların masaüstü sistemlerinde, standart performans ve temel sürat aşırtma ile elde edilen farklara da yakından bakmak için sabırsızlanıyoruz. Ryzen 9 3950X incelemesi için takipte kalın çünkü örnekler elimize geçer geçmez testlere başlayacağız…

Başa dön tuşu