Apple U1 Çipi Ne İşe Yarıyor?

Apple tarafından iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max akıllı telefonlar ile Watch Series 5 içerisine yerleştirilen Apple U1 çipi aslında değerli bir yenilik olarak dikkat çekiyor. Ultra geniş bant teknolojisi iOS 13’te yeni bir pozisyon takip özelliğine güç veriyor. Hatta gelecekteki Apple aksesuarları ile de kullanım alanını genişleteceği öngörülüyor.

Kısa menzil radyo teknolojisi kullanan U1, şirketin yeni aygıtlarının mekansal farkındalığını artıracak ve tam pozisyonlarını süratle belirlenmesini sağlayacak. Çipin Apple’ın kendi tasarımı olduğu ve 802.15.4z olarak anılan kablosuz standardın kullandığı belirtiliyor. Standart, 5 Ghz’den daha yüksek bir frekansta çalışırken radyo tabanlı pozisyon bulmayı yalnızca birkaç santimetreye indirgeyebiliyor.

Apple ise 500 Mhz kanallarını kullanıyor ve bu Wi-Fi’ın 20-80 Mhz yahut Bluetooth’un 2 MHz kanallarından çok daha geniş. Bunun temel faydası ise sürat ve gecikme. U1, öbür araçlar tarafından kullanılmayan bir spektrumda çalıştığından parazitlenme riskini düşürüyor. Çip, kısa uzaklıklarda büyük ölçüde bilgi gönderirken düşük güç harcayarak da öne çıkıyor.

Şirket, AirDrop kullanımının yalnızca başlangıç olduğunun da altını çiziyor. Bu manada U1 çipinin şirketin aygıt ve aksesuar ekosistemine entegre olacağı kesin. AirPords kablosuz kulaklıkların çip ile çalışma konusunda birinci adaylardan olacağını iddia edebiliriz. Ek olarak, gizemli bir biçimde geliştirilmeye devam eden artırılmış gerçeklik gözlüklerinin de bu çipin imkanlarından faydalanma ihtimali yüksek.

Bakalım Apple U1 bazlı olarak hangi yenilikler sunacak?

Başa dön tuşu