ASUS NAVI Ekran Kartlarını Piyasaya Sürmek İçin Hazırlanıyor

ASUS, EdgeUp‘taki bir blog yazısında AMD’nin NAVI mimarisini kullanan RX 5700 ve RX 5700 XT grafik yongaları için kendi tasarladığı ekran kartlarını da piyasaya süreceğini doğruladı. Daha fazla ayrıntı için Ağustos ortasını beklememiz gerekiyor.

Ekran kartı piyasası ekseriyetle üçüncü parti üreticilerin eserlerinden meydana geliyor. Örneğin, AMD kendi ekran kartlarını üretmek yerine yalnızca grafik yongası üretiyor. Daha sonra bu yongları ASUS ve MSI üzere üçüncü parti firmalara satıyor. Bu firmalar da aldıkları yongalara ve o yongaların tasarım dökümanlarına nazaran kendi ekran kartlarını üretiyor.

Üçüncü parti firmalar başlangıçta ekseriyetle AMD ve Nvidia tarafından onlara verilen referans tasarımı kullanarak ekran kartlarını süratlice piyasaya sürme yoluna gidiyor. Birinci satışların akabinde özel tasarım ekran kartları piyasaya sürülüyor. Bu kartlar genelde daha güçlü soğutucularla geliyor ve evvelden sürat aşırtması yapılmış halde oluyor. Haliyle referans dizayndan daha verimli oluyorlar.

Başa dön tuşu