ASUS Yeni Intel Z790, H770 ve B760 Anakartlarını Duyurdu

ASUS bugün, yeni Intel 12. ve 13. kuşak işlemciler için yeni anakart modellerini tanıttı. ASUS, 2022 yılında son teknoloji Z790 anakart platformunu sundu. En güçlü 13. kuşak Intel Core işlemciler için geliştirilen bu anakartlar bilgisayar tutkunlarının, sürat aşırtma uzmanlarının, talepkar oyuncuların ve profesyonel içerik üreticilerinin muhtaçlıklarını karşılıyor. ASUS bugün Z790 anakart ailesini yeni modellerle genişletmenin yanı sıra H770 ve B760 yonga setleri için de yeni seçenekler sunuyor. Bu modeller, en yeni Intel yongalarının çok daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlıyor. Üst düzey için ASUS yeni ROG Strix ve ASUS Prime Z790 anakart modellerini getirirken, kendi orta düzey sistemini kurmak isteyenler için de ROG Strix, TUF Gaming, ProArt ve Prime eser ailelerinden çok sayıda H770 ve B760 anakart seçeneğini sunuyor.

Yeni anakart seçenekleriyle birlikte, ASUS ayrıyeten kullanıcılar için yeni 13. jenerasyon Intel işlemcilerinin bütün gücünü açığa çıkaracak soğutma sistemini de getiriyor. Son kuşak ASUS anakartlarından kullananlar ASUS MultiCore Enhancement ve ASUS Performance Enhancement özelliklerini yakından tanıyor. Bu BIOS seçenekleri sayesinde, gelişmiş soğutma sistemlerine sahip kullanıcılar işlemcilerinin standart bedellerin üzerinde çalışmasını sağlayabiliyor. ASUS artık bu iki menüye de yeni bir seçenek ekliyor.

Mevcut modlarda olduğu üzere, yeni seçenekler de işlemcinin suratını artırma hududunu ortadan kaldırıyor ancak bununla birlikte 90 derecelik bir sıcaklık sonu uyguluyor. Böylelikle kullanıcılar makul sıcaklıklara kadar harikulâde çok çekirdek performansı alabiliyor. Sıcaklık kısıtlamalarına karşın ASUS MultiCore Enhancement ve ASUS Performance Enhancement özellikleri yüksek performans için tesirli birer araç olmayı sürdürüyor. ASUS mühendisleri bu iki MultiCore Enhancement ayarını bir adet Intel Core i9-13900K işlemciyle test etti. Testin sonucunda büyük ölçüde birebir performansı tam 10 derece daha düşük sıcaklıkta sunabildiklerini gördüler. Yeni mod bir evvelki sürüme kıyasla çok daha büyük bir soğutma avantajını performansta yalnızca %2,8 düşüşle sunuyor.

Bu yeni ASUS MultiCore Enhancement seçeneği, sürat aşırtmaya hazır tüm ASUS Z790 anakart modelleri için sunulacak. Emsal ASUS Performance Enhancement seçeneği ise ASUS H770 ve B760 anakartlarında yer alacak. Mevcut kullanıcılar bu yeni özelliğe BIOS güncellemesi ile kavuşabilecek.

Hız aşırtmaya hazır canavar üzere bir anakart arayan teknoloji tutkunları için yeni ASUS Z790 anakartlar geldi. Bu üst düzey anakartlar kullanıcıların sürat aşırtılabilen K serisi işlemcileri ile en âlâ mesken sistemini kurmalarına yardımcı oluyor. ASUS’ın Intel anakart ailesindeki en seçkin modeller olan bu anakartlar detaylara ihtimam gösteren kullanıcılar için lüks özelliklerle dolu. Hiçbir şeyden ödün vermeyen oyun sistemlerinden son derece güçlü bir içerik üretimi bilgisayarlarına yahut her tıp iş yükünün altından kalkabilen kapsamlı PC’lere kadar her çeşit seçeneğe uygun bir ASUS Z790 anakart bulunuyor. İki yeni ROG Strix Z790 anakart modeli her türlü uğraşa hazır bir biçimde geliyor: ROG Strix Z790-A Gaming WiFi ve ROG Strix Z790-H Gaming WiFi.


ASUS ROG Strix Z790-H Gaming WiFi

DDR5 takviyesi sunan bu anakartlar çok sayıda çekirdeğe ve iş parçacığına sahip en yeni işlemcilere son derece yüksek bant genişliği sağlıyor. Her iki anakart da bugünün ve geleceğin en güzel ekran kartlarına hazır olan PCIe® 5.0 x16 yuvasıyla donatıldı. Öte yandan Prime Z790M-Plus modeli ise etkileyici bir özellik listesine sahip: PCIe 5.0 x16 yuvası, üç adet M.2 yuvası, uyumlu kasaların ön panelinde Thunderbolt 4 ilişki noktası kullanma imkanı veren bir başlık ve çok daha fazlası. Vaktin ötesindeki siyah beyaz tasarımı ve uzay temalı detaylarıyla Prime Z790M-Plus, neredeyse piyasadaki yüm bileşenlerle uyumlu.

İhtiyaçlarını karşılamak için sürat aşırtmaya gerek duymayan kullanıcılara yönelik yeni TUF Gaming H770-Pro WiFi ve Prime H770-Plus D4 modelleri, kullanıcıların bir Z790 anakartta bulabileceğine yakın sayıda PCIe bilgi yoluna sahip.

TUF Gaming H770-Pro WiFi oyun sistemleri için gereken gücü ve emniyetli performansı sunuyor. Yeni jenerasyon ekran kartları için bir adet PCIe 5.0 x16 yuvasına sahip olan bu modelde dört adet M.2 yuvası ve çok sayıda USB irtibat noktası bulunuyor. Kusursuz ağ irtibatı ise Intel 2,5 Gbps ilişki noktası ve Wifİ 6 temas seçenekleriyle sunuluyor. ASUS tüm bu özellikleri sağlam görünümlü TUF Gaming dizaynıyla birleştiriyor.


ASUS TUF Gaming H770-Pro WiFi

En son jenerasyon bellek teknolojisi olan DDR5, her tıp kullanıcıya değerli avantajlar sağlıyor. Fakat DDR4 belleklerin uygun fiyatlarını tercih eden kullanıcıları unutmayan ASUS, onlara da Prime H770-Plus D4 modelini sunuyor. Çok sayıda PCIe x16 ve M.2 yuvasına sahip bu anakart birçok farklı genişleme kartına yahut depolama şoförüne hazır.

ASUS B serisi anakartlar büsbütün fiyat performans istikrarı için tasarlanıyor. ASUS 700 serisinin en uygun fiyatlı modelleri olan bu anakartlar; bütçesi kısıtlı olan kullanıcılardan sürat aşırtmaya gereksinim duymayanlara, ortalama performansı kâfi bulanlardan uygun fiyatlı, emniyetli ve uzun ömürlü bir bilgisayar sahibi olmak isteyenlere kadar herkese hitap ediyor.

ASUS B760 anakartlar her ne kadar ROG Maximus Z790 ailesindeki son teknoloji modellerle uzunluk ölçüşemeseler de yeniden de kendi içlerinde son derece kapsamlı ve yüksek performanslı modeller. ASUS B760 serisi sırf en üst düzey modellerde rastlanan özelliklere yer vermesiyle bir defa daha kullanıcıları şaşırtıyor. ROG Strix yahut TUF Gaming ailelerinden bir oyuncu anakartı, içerik üretenlere yönelik bir ProArt modeli ya da her gereksinime yönelik harika bir ASUS Prime anakart isteyen kullanıcılar B760 serisinde aradığını bulacak.

ASUS B760’ın sunduğu avantajlar dikkatlerini çekse de bilgisayarını bilhassa içerik üretiminde kullanmayı planlayan kullanıcılar ise buna daha uygun bir modele yönelebilir. ASUS bu kullanıcıları ProArt B760-Creator D4’e göz atmaya davet ediyor. PCIe 5.0 x16 yuvası, varlıklı depolama seçenekleri ve geniş ilişki imkanlarıyla bu anakart; tasarımcılara, sinema yapımcılarına, mühendislere ve her cins sanatkara projeleri için sağlam bir platform sunuyor. Şık renkler ve şık tasarım, ProArt serisine profesyonel bir tarz kazandırıyor. Bu tarz, kullanıcılar ister müşterileriyle toplantı yapsın ister yaratıcılıklarının peşinden koşsun her ortama ahenk sağlıyor.


ASUS ROG Strix B760-F Gaming WiFi

ROG Strix B760-F Gaming WiFi kuvvetli uğraşlar için tasarlanmış ve sistemlerin bel kemiği olmaya hazır bir model. Büyük soğutma bloklarında, evvelce monte edilmiş giriş çıkış kalkanında ve tam uzunluk M.2 soğutma bloklarında ROG sınırlarını taşıyan bu oyuncu anakartı sistemin temelini oluşturmak için geliyor. Sağlam güç tahlili, etkileyici güç dağıtım sistemi ve kapsamlı soğutma özellikleriyle bu anakart ASUS B760 serisinin en yüksek performanslı modeli. DDR5 dayanağı sayesinde yeni 13. kuşak Intel işlemciler yüksek bant genişliğine kavuşurken, PCIe 5.0 x16 yuvası ise kullanıcıların son teknoloji ekran kartlarının üstün gücünden yararlanmasını sağlıyor.

ASUS, ROG Strix B760-F Gaming WiFi ile bir sistem kurmayı kolaylaştırmak için elinden geleni yaptı. PCIe Slot Q-Release düğmesi, parmakları zorlamadan ekran kartını süratle çıkarmayı mümkün kılıyor. ASUS M.2 Q-Latch sistemi kullanıcılar için minik M.2 vidalarını kasanın derinliklerinde kaybetme kederini ortadan kaldırıyor. Sistem toplarken işler istenildiği üzere gitmediğinde ise Q-LED kusur tespit göstergesi sayesinde meseleleri çözmek kolaylaşıyor.

Sınırları zorlamayı alışkanlık haline getiren oyuncular ROG Strix A serisi anakartların etkileyici dizaynından ve beklentileri aşan performansından da yararlanabilir. ROG Strix B760-A Gaming WiFi D4 anakartın yüzeyini beyaz ve gümüş renkli kısımlar süslüyor. Bu anakart ASUS White Edition bileşenlerle birlikte kullanıldığında ortaya göz alıcı sistemler çıkıyor.

Sağlam güç dağıtım sistemleriyle donatılan bu anakartlar üst düzey Intel işlemcilerin taleplerini karşılayabiliyor. PCIe 4.0 SSD’ler için üç adet M.2 yuvasına sahip olan bu anakartlar ayrıyeten yeni kuşak ekran kartlarına uygun PCIe 5.0 X16 yuvasıyla yüksek kare suratlarına ulaşma imkanı veriyor.

Uygun boyutlarda bir bilgisayar toplamak isteyenler için ise ASUS, ROG Strix B760-G Gaming WiFi D4 modelini piyasaya çıkardı. Kullanıcılar bu anakartla, ekran kartları ve genişleme kartları için bir adet PCIe 5.0 x16 yuvasına ve bir adet de PCIe 4.0 x16 yuvasına kavuşuyor. İki adet PCIe 4.0 M.2 yuvası ise kullanıcılara oyun arşivleri için geniş ve süratli bir depolama alanı oluşturma imkanı veriyor. Intel 2,5 Gb Ethernet temas noktası çevrim içi oyunlar için yüksek bant genişlikli bir ağ geçidi oluştururken Intel WiFi 6E teknolojisi ise kullanışlı kablosuz irtibatlar sunuyor.

İhtiyaçlarını karşılamak için bir mini-ITX anakart tercih edenler ise ASUS’un sunduğu ROG Strix B760-I Gaming WiFi modelini tercih edebilir. Birçok kişinin avuç içine rahatlıkla sığabilecek boyuttaki bu model sağlam güç sunuyor. Bu anakart; tesirli bir 13. jenerasyon Intel işlemci, bir çift yüksek bant genişlikli DDR5 modülü, iki adet süratli PCIe 4.0 SSD ve PCIe 5.0 x16 yuvasına yerleştirilen son teknoloji bir ekran kartıyla kullanıldığında ortaya günümüzün oyun konsollarıyla ve en süratli oyun bilgisayarlarıyla başa baş performans veren sağlam bir bilgisayar çıkıyor.

TUG Gaming anakartlar sağlam performans ve güvenilirliği süper bir fiyatla sunmalarıyla oyuncular ortasında ün kazandı. ASUS bu geleneği, bilgisayarda oyun tecrübesini daha geniş kitlelere ulaştırmaya hazır üç yeni modelle sürdürüyor.

ASUS tam uzunluk donanımdan vazgeçemeyenlere TUF Gaming B760-Plus WiFi D4 modelini sunuyor. Bu ATX anakart mükemmel bir oyun sistemi kurmak isteyenlere gereken her şeyi sunuyor. PCIe 5.0 x16 yuvası, WiFi 6 teknolojisi ve çok sayıda USB ilişki noktasıyla bu anakart uğraşa en başından beri hazır. Boyut olarak microATX’i tercih edenler ise TUF Gaming B760M-Plus WiFi D4 ve TUF Gaming B760M-Plus D4 olmak üzere iki farklı seçeneğe sahip. Tüm bu seçenekler, bütçeleri fazla yormayan DDR4 RAM’e takviye veriyor. Kullanıcılar bu sayede sistemlerini süratle kurup işe koyulabiliyor.

  ROG Strix Z790-A Gaming WiFi ROG Strix Z790-H Gaming WiFi
Boyut ATX
Bellek 4 x DDR5
PCIe® 1 x PCIe® 5.0 x16 (@x16)
2 x PCIe® 4.0 x16 (@x4)

1 x PCIe® 3.0 x1

1 x PCIe® 5.0 x16 (@x16)
1 x PCIe® 4.0 x16 (@x4 yahut x4/x4)

1 x PCIe® 3.0 x1

Depolama 2 x 22110 (PCIe® 4.0 x4)

1 x 2280 (PCIe® 4.0 x4 ve SATA)

1 x 2280 (PCIe® 4.0 x4)

1 x Intel® 2.5 Gbps Ethernet

Intel® WiFi 6E

Ses ROG SupremeFX ALC4080 codec
Savitech SV3H712 amp
Realtek S1220A

Savitech SV3H712 Amplifikatörü

Thunderbolt™ 1 x Thunderbolt™ (USB4®) başlığı
Arka giriş çıkışlar 1 x USB 3.2 Gen 2×2 Type-C®

1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C®

2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A

4 x USB 3.2 Gen 1 Type-A

2 x USB 2.0 Type-A

Ön Giriş Çıkışlar  1 x USB 3.2 Gen 2×2 Type-C® konnektörü
1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A başlığı

2 x USB 2.0 başlığı

Aura 3 x Adreslenebilir Gen 2 başlık

1 x Aura RGB Başlığı

Soğutma 8 x fan başlıkları
  Prime Z790M-Plus
Boyut Micro-ATX
Bellek 4 x DDR5
PCIe® 1 x PCIe® 5.0 x16
1 x PCIe® 4.0 x16 (maks. @x4)

2 x PCIe® 4.0 x1

Depolama 2 x 2280 (PCIe® 4.0 x4)

1 x 2280 (PCIe® 4.0 x4 ve SATA)

1 x Intel® 1.0 Gbps Ethernet
Ses Realtek ALC897
Thunderbolt™ 1 x Thunderbolt™ (USB4) başlığı
Arka giriş çıkışlar 1 x USB 3.2 Gen 2×2 Type-C®

1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A

4 x USB 3.2 Gen 1 Type-A

2 x USB 2.0 Type-A

Ön Giriş Çıkışlar 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C® bağlantısı

1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A başlığı

2 x USB 2.0 başlığı

Aura 3 x Adreslenebilir Gen 2 başlık

1 x Aura RGB Başlığı

Soğutma 6 x fan başlıkları
  TUF Gaming H770-PRO WiFi Prime H770-Plus D4
Boyut ATX
Bellek 4 x DDR5 4 x DDR4
PCIe® 1 x PCIe® 5.0 x16
1 x PCIe® 4.0 x16 (maks. @x4)

2 x PCIe® 3.0 x1

1 x PCIe® 5.0 x16 (@x16)
2 x PCIe® 4.0 x16 (@x4/x4)

2 x PCIe® 3.0 x1

Depolama 1 x 22110 (PCIe® 4.0 x4)

2 x 2280 (PCIe® 4.0×4)

1 x 2280 (PCIe® 4.0 x4 ve SATA)

1 x 22110 (PCIe® 4.0 x4)

1 x 2280 (PCIe® 4.0 x4)

1 x 2280 (PCIe® 4.0 x4 ve SATA)

1 x Intel® 2.5 Gb Ethernet

Intel® WiFi 6

1 x Realtek 2.5 Gb Ethernet
Ses Realtek ALC897
Thunderbolt™ 1 x Thunderbolt™ (USB4) başlığı
Arka giriş çıkışlar 1 x USB 3.2 Gen 2×2 Type-C®

2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A

4 x USB 3.2 Gen 1 Type-A

1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C®

2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A

3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A

2 x USB 2.0 Type-A

Ön Giriş Çıkışlar 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C® bağlantısı

1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A başlığı

2 x USB 2.0 başlığı

2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A başlığı

2 x USB 2.0 başlığı (3 x USB 2.0 temas noktasını destekler)

Aura 3 x Adreslenebilir Gen 2 başlık

1 x Aura RGB Başlığı

3 x Adreslenebilir Gen 2 başlık

2 x Aura RGB başlığı

Soğutma 7 x fan başlıkları 5 x fan başlıkları
  ROG Strix B760-F Gaming WiFi

 

Boyut ATX
Bellek 4 x DDR5
PCIe® 1 x PCIe® 5.0 x16
1 x PCIe® 3.0 x16 (maks. @x4)

2 x PCIe® 3.0 x1

Depolama 1 x 22110 (PCIe® 4.0 x4)

2 x 2280 (PCIe® 4.0 x4)

1 x Intel® 2.5 Gbps Ethernet

Intel® WiFi 6E

Ses ROG SupremeFX ALC4080 codec
Savitech SV3H712 amp
Thunderbolt™ 1 x Thunderbolt™ (USB4) başlığı
Arka giriş çıkışlar 1 x USB 3.2 Gen 2×2 Type-C®

1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A

6 x USB 3.2 Gen 1 Type-A

Ön Giriş Çıkışlar 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C® bağlantısı

1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A başlığı

2 x USB 2.0 başlığı

Aura 3 x Adreslenebilir Gen 2 başlık

1 x Aura RGB Başlığı

Soğutma 7 x fan başlıkları
  ROG Strix B760-A Gaming WiFi D4

 

Boyut ATX
Bellek 4 x DDR4
PCIe® 1 x PCIe® 5.0 x16
1 x PCIe® 3.0 x16 (maks. @x4)

2 x PCIe® 3.0 x1

Depolama 1 x 22110 (PCIe® 4.0 x4)

2 x 2280 (PCIe® 4.0 x4)

1 x Intel® 2.5 Gbps Ethernet

Intel® WiFi 6E

Ses ROG SupremeFX ALC4080 codec
Savitech SV3H712 amp
Thunderbolt™ 1 x Thunderbolt™ (USB4) başlığı
Arka giriş çıkışlar 1 x USB 3.2 Gen 2×2 Type-C®

1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C®

1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A

2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A

4 x USB 2.0 Type-A

Ön Giriş Çıkışlar 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C® bağlantısı

1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A başlığı

2 x USB 2.0 başlığı

Aura 3 x Adreslenebilir Gen 2 başlık

1 x Aura RGB Başlığı

Soğutma 7 x fan başlıkları
  ROG Strix B760-G Gaming WiFi D4
Boyut Micro-ATX
Bellek 4 x DDR4
PCIe® 1 x PCIe® 5.0 x16
1 x PCIe® 4.0 x16 (maks. @x4)

2 x PCIe® 4.0 x1

Depolama 2 x 2280 (PCIe® 4.0 x4)
1 x Intel® 2.5 Gbps Ethernet

Intel® WiFi 6E

Ses Realtek S1220A

Savitech SV3H712 Amplifikatörü

Thunderbolt™ 1 x Thunderbolt™ (USB4) başlığı
Arka giriş çıkışlar 1 x USB 3.2 Gen 2×2 Type-C®

1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C®

Başa dön tuşu