Microsoft, Bing’in ChatGPT Özelliğine Reklam Ekleyecek

Microsoft Bing’in sohbet botuna reklam ekleneceği açıklandı. Detaylı bir açıklama olmasa da servis edilen ekran görüntüleri, reklamların nasıl görüneceğine ışık tutuyor.

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, bundan kısa bir süre önce kendi arama motoru Bing’e ChatGPT entegrasyonu getirdi. Şimdilerde bu özellik pek çok kişi tarafından aktif olarak kullanılıyor. Bunu fırsat bilen şirket, Bing’in sohbet botu ile ilgili bir karar aldığını duyurdu. Microsoft üst düzey yöneticilerinden Yusuf Mehdi tarafından yapılan açıklamada, sohbet botuna reklam ekleneceği ifade edildi.

Yusuf Mehdi, tam olarak hangi tür reklamların Bing’in ChatGPT entegrasyonuna ekleneceğine ilişkin bir şey söylemedi. Bunun içerik sahiplerine daha fazla para kazandırmanın bir yolu olacağından bahseden yönetici, sohbet botundaki reklamların nasıl görüneceğine dair bir örnek paylaştı.

Sohbet botundaki reklamlar işte böyle görünecek:

Bing sohbet botuna reklam geliyor

Yusuf Mehdi’nin paylaştığı örnek, sohbet botundaki reklamların açılabilir bir yapıda olacağını gözler önüne seriyor. Soruya yakın konularla ilgili gösterilecek reklamlar, aslında standart arama sonuçlarındaki reklamlara benzerlik gösterecek

Google’ın En Büyük Rakibi Bing, ChatGPT Desteğinden Sonra Günde 100 Milyon Kullanıcıya Ulaştı

The Verge‘e konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bir Microsoft sözcüsü, yeni Bing’in hala test aşamasında olduğunu hatırlattı. Bundan kaynaklı olarak kullanıcıların göreceği reklam arayüzünün değişebileceğinden bahseden sözcü, en iyi deneyimin nasıl sunulacağı üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Başka bir ekran görüntüsü, reklamların rahatsız edici olmayabileceğini düşündürüyor!

Bing reklam

Debarghya Das isimli bir yazılımcı, Bing’in sohbet botunun reklamları nasıl göstereceğine ilişkin bir ekran görüntüsü paylaştı. Yapay zeka aracına en ucuz Honda araba sorgusu yaptıran Das, aldığı cevap sırasında iki yere reklam eklendiğini (Ad 1 yazan bölümler) gördü. Eğer Bing’in sohbet botundaki reklamlar bu şekilde gösterilirse, kullanıcılar için büyük bir sorun yaşatmayacaktır. Ancak reklamların her yere yayılması, bu durumdan bıkmış usanmış olan kullanıcıyı Bing’den uzaklaştırabilir.

Microsoft, Bing Yapay Zekâ Botuna Kullanıcıların “En Çok İstediği Özelliği” Getiriyor

Kaynak :
https://blogs.bing.com/search/march_2023/Driving-more-traffic-and-value-to-publishers-from-the-new-Bing

Başa dön tuşu