Atom Hareketleri 4 Boyutlu Olarak Kaydedildi

Maddenin nasıl eridiği, donduğu ve buharlaştığı konusundaki teorilerin yine gözden geçirilmesi gerekecek. Bunun sebebi ise Kaliforniya Üniversitesi (UCLA) bilim insanlarının atom hareketleri 4 boyutlu olarak kaydetmeyi başarmış olması. Atomların hal değiştirirken zaman ve 3 boyutlu uzayda kaydedilmesinin bir birinci olduğunun altı çiziliyor. Atom hareketleri 4 boyutlu olarak kaydedilerek, atomlar bir formdan başkasına değişmeye başladığında çekirdeklenme hakkındaki klasik teorilerin şaşırtan ve çelişkili olduğu ortaya çıkmış. Araştırmanın yeni gereçler, kimyasallar ve biyolojik süreçlerin oluşturulması manasında değerli olduğuna dikkat çekiliyor.

Önceki araştırmalar üzerine kurulan bu yeni araştırmada Berkeley Laboratuvarı’nın en son 3 boyutlu elektron mikroskobu kullanılmış. Araştırma sırasında insan saçının 1/10.000’i boyutunda nano parçacıklarına dilimlenmiş demir-platin alaşımlar incelenmiş. Bunlar 520 santigrat dereceye ısıtılmış ve katı halden başkasına geçmeleri sağlanmış. 3 boyutlu manzaralar ise ısıtma sürecinin 9, 16 ve 26. dakikalarında örnek mikroskopta döndürülerek çekilmiş. Özel algoritmalarla takım yalnızca 13 atom genişliğinde, tek bir nano parçacıkta bulunan birebir 33 çekirdeği takip etmiş. Beklendiği üzere platin ve demir atomların daha düzgün bir formda hizalandığının altı çiziliyor. Ek olarak, çekirdeğin teorilerde iddia edilen kusursuz yuvarlaklardan daha çok düzensiz şekiller oluşturulduğu da bilgiler ortasında. Keskin kenarlar yerine atomların nizamının yüzeye yakın daha karışık olduğu da gözlemlenmiş.

Çekirdeklenmenin temelde birçok alanda çözülememiş bir sorun olduğu lakin birinci sefer sürecin hareket halinde gözlemlenmiş olmasıyla daha güçlü materyallerin üretilebileceğine ve kıymetli kimyasal ve biyolojik tepkilerin daha derinlemesine anlaşılabileceği vurgulanıyor.

Başa dön tuşu