Avrupa, 5G Altyapısı İçin Şirketlerden Para İsteyebilir

Bloomberg tarafından elde edilen bir belge, Avrupa Birliği’nin 5G altyapısı konusundaki planlarını ortaya koydu. Buna göre yetkililer, altyapı masrafları için teknoloji devlerinden destek talep edebilir.

Tüm dünyada 5G’ye geçiş hızla devam ediyor ve altyapı çalışmaları sürdürülüyor. Geçtiğimiz gün Bloomberg tarafından fark edilen bir taslak ise, Avrupa Birliği’nin bu konuda önemli bir adım atmaya hazırlandığını ortaya koyuyor.

Belgeye göre yetkililer, Netflix ve Google’ın çatı şirketi Alphabet gibi çok fazla bant genişliğine sahip şirketlerin yeni nesil internet altyapısına finansal destek sağlamak için teklif sunma konusunu değerlendiriyor.

Teknoloji devleri, Avrupa’nın 5G altyapısı için ödeme yapmak zorunda kalabilir

Şirketlerden gerekli altyapıları oluşturmaya katkı sağlamasını isteyen bu fikrin yeni olmadığını belirtmek gerek. 2012 yılında da Avrupa’dan benzer bir öneri gelmişti. Geçtiğimiz yıl ise Avrupa Komisyonu üyesi Thierry Barton, kimin ne ödemesi gerektiğine bakılmadığı takdirde Avrupa’nın 5G altyapısı konusunda ABD ve Asya’nın gerisinde kalabileceğini ifade etmişti.

Tüm bunların ardından yeni çıkan belge ise altyapı için şirketlerin desteğinin istenebileceğini ortaya koydu. Habere göre öneriler, AB’nin, video akışı ve diğer veri ağırlıklı hizmetleri sağlayan büyük teknoloji devlerinin ürettikleri trafik için ödemeye katkı sağlamasını gerektiren ‘adil paylaşım’ vizyonunun bir parçası.

Belge, firmaların 5G mobil ağlar ve fiber altyapı inşa etme maliyetini dengelemek için oluşturulan bir fona katkıda bulunabileceklerini ve ayrıca teknoloji devleri için zorunlu bir doğrudan ödeme sisteminin oluşturulmasını da öneriyor.

Türk Telekom Yöneticisinden Açıklama: “Türkiye 5G’ye Hazır” (E Hani Cihazımız Yoktu?)

Tabii ki somut bir sonucun henüz olmadığını belirtmekte fayda var. AB’nin eletkronik iletişim düzenleyicisi, ekim ayında Netflix ve YouTube gibi şirketlerin altyapılar için ödeme yapması gerektiğini gösteren bir kanıtın olmadığını belirtirken böyle bir hamlenin internet ekosistemine zarar verebileceğini söylemişti. Şimdiki belge ise bu konudaki görüşmelerin sürdüğünü ve nihai bir karar verilmeye çalışacağını ortaya koydu.

Kaynak :
https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-01-30/eu-mulls-ways-to-charge-data-heavy-steamers-for-telecom-upgrades

Başa dön tuşu