Hayabusa2 300 Milyon Kilometre Uzakta Tarih Yazdı

Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) tarafından 6 yıllık bir vazife için uzaya gönderilen Hayabusa2 uzay sondası, 450 milyar kilogram yükündeki Ryugu astroidinin yüzeyine ikinci defa 11 Temmuz tarihinde başarılı bir iniş gerçekleştirdi. Uzay aracı, Ryugu yüzeyinden birinci örnekleri ise Şubat ayında göndermişti. Artık ise Hayabusa2 300 milyon kilometre uzaktaki astroidin ilk yüzey altı örneklerini topladı.  Bu örneklerin güneş sistemimizin tarihinin ve hayatın kökeninin keşfi konusunda insanlığa yardımcı olacağı söz ediliyor. Bu ortada astroidin Dünya ile Mars ortasında ve Güneş etrafında yörünge çizdiğini de not olarak düşelim.

Aralık 2014 tarihinde vazifeye başlayan 600 kilogram tartısındaki sonda gayesine Haziran 2018’de ulaştı. Sonda birkaç hafta boyunca 20 kilometre aralıktan birinci inişi öncesinde Ryugu’yu gözlemledi. Sonrasında Nisan ayında Hayabusa2 üzerindeki 2.5 kilogram tartısında ve 300 m/s sürate sahip bakır mermiler ile astroit üzerinde 20 metre genişliğinde bir krater oluşturdu. Geçtiğimiz günlerde buraya epey riskli olan inişini gerçekleştiren araç, ikinci örnekleri böylece toplamış oldu.

Yaklaşık 277 milyon dolar kıymetindeki Hayabusa2 uzay sondasının 6 milyar yaşındaki Ryugu örnekleri ile gelecek yılın Aralık ayında geri dönmesi bekleniyor.

Başa dön tuşu