BOE, 2024 Yılına Kadar En Büyük iPhone Ekran Tedarikçisi Olabilir

Samsung, mevcut iPhone serisi için ekran siparişlerinde en büyük hisseye sahip durumda. Şirketin hem iPhone 14 ve 14 Plus hem de iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max için panellerin yüzde 70’ini ürettiği belirtiliyor. Öteki yandan BOE, iPhone 14 için sırf 6.1 inç paneller üretiyor ve en küçük hisseye sahip.

Analist Ming-Chi Kuo’ya nazaran güç istikrarı bu yıl BOE’ye yanlışsız kaymaya başlayacak. BOE’nin Samsung’u geride bıraktığı ve iPhone 15 ve 15 Plus ekranları için en büyük siparişi aldığı belirtiliyor. BOE’nin toplamın yaklaşık yüzde 70’ini üretmesi beklenirken kalan %30’luk kısmı ise Samsung üretecek.

Gelecek yıl iPhone 15 Pro’lar için LTPO panellerine odaklanılacak. Samsung ve LG, üst düzey modeller için panel tedarik etmeye devam edecek fakat Kuo, BOE’nin siparişlerin yüzde 20-30’unu alabileceğini düşünüyor. Bu gerçekleşirse ve olağan iPhone ekran siparişlerinin yüzde 70’lik hissesini elinde tutarsa, BOE’nin 2024’ün ikinci yarısında iPhone ekranlarının en büyük tedarikçisi olması bekleniyor.

BOE’nin önümüzdeki birkaç yıl içinde sevkiyatlarda yüksek bir büyüme görmesi bekleniyor. Kuo ayrıyeten Apple için OLED ve mini-LED ekranların yanı sıra Android telefonlar için daha ucuz katlanabilir ekranlar nedeniyle BOE’nin karının artacağını düşünüyor.

Başa dön tuşu