Samsung, CES 2023’te Sürdürülebilir Bir Dünya İçin Yeni Bir Dönemi Başlattı

Samsung, SmartThings Energy üzere verimlilik sunan inovasyonlar sayesinde yeni Bespoke mesken aletleri serisinde kullanıcıların hem güçten hem de maliyetlerden tasarruf edebilmesini sağlıyor. Yeni seri; çamaşır yıkama esnasında ortaya çıkan mikroplastiklerin azaltılmasına yönelik yeni yıkama ve filtre özellikleri sunuyor. Bu yıkama özelliklerinden biri de EU Ecodesign maddesine nazaran dahil olan ve çamaşır makinelerinde yer alan Eco 40-60 programı. Samsung’un yenilikleri sayesinde kullanıcılar, etrafa olan ferdi tesirlerini azaltarak, etrafın korunmasına dayanak olabiliyor.

Samsung Electronics Dijital Mesken Aletleri Ünitesi Ar&Ge Başkanı Moohyung Lee, yaptığı değerlendirmede, “CES 2023’te tanıttığımız yeni teknolojiler, sürdürülebilirliği tüketici tecrübesinin merkezine koyuyor. Maksadımız, küresel seviyede en yüksek güç verimliliğini sunabilen mesken aletleri markası haline gelmek. En yeni eser ve iş birliklerimiz sayesinde sürdürülebilirliği daha geniş kitlelerin ömrünün bir kesimi haline getireceğiz” dedi.

Samsung’un SmartThings Platformu’na bağlı aygıt sayısı bugün 80 milyonu aştı. SmartThings Platformu, kullanıcıların mesken kaynaklı karbon ayak izini azaltabilmesine yönelik yeni sistemler sunarak genişlemeye devam ediyor. SmartThings Energy’nin Yapay Zeka Takviyeli Güç Takip ve İzleme Modu artık her zamankinden daha güçlü. Yapay Zeka Dayanaklı Güç Modu, daha fazla aygıt ve bölgede desteklenirken güç tasarrufunu da artırıyor. Bu özelliğe sahip bozdolaplarında yüzde 15 daha fazla güç tasarrufu sağlanırken, klimalarda bu oran yüzde 20’ye ulaşıyor. Bu özelliğe sahip çamaşır makinelerinin kimi yıkama programlarındaysa enerji tasarrufu yüzde 35’i buluyor.

SmartThings Energy hizmetinde yaptığı geliştirmeler sayesinde ABD Etraf Muhafaza Kurumu (EPA) Samsung’u Akıllı Konut Güç İdare Sistemleri (SHEMS) sertifikasına layık gördü. SmartThings, bu sertifikayı alan, kitlesel olarak piyasaya sürülen birinci Akıllı Konut Güç İdaresi Sistemi oldu. Sertifika, temaslı aygıtların yönetilmesi ve otomasyonunu sağlayarak tüketicileri güç kullanımı konusunda bilinçlendiren akıllı konut aletleri ve hizmetlerine veriliyor. Akıllı konut eserlerinin bu sertifikayı alması için güç tasarrufunu ve maliyetleri azaltmayı teşvik etmesi gerekiyor.

EPA ayrıyeten, Samsung’un birtakım konut aletlerine 260 adet ENERGY STAR® sertifikası verdi. Bu sertifikalardan 43’ü ‘En Verimli’ sınıfında yer alıyor. Samsung, on yılı aşkın müddettir ENERGY STAR sertifikaları konusunda liderliği göğüslüyor. Ayrıyeten ENERGY STAR Kurumsal Taahhüt Ödülü’nü alan sadece birkaç markadan biri.

Samsung, güç bağımsızlığını daha fazla meskene taşımak için konutta sıfır karbon inisiyatifine Smart City Project (Akıllı Kent Projesi) ile yeni bir kilometre taşı daha ekledi. Sterling Ranch ve teknoloji ortağı Siemens işbirliğiyle geliştirilen Smart City Project kapsamında Sterling Ranch, Littleton Colorado’da 30 bin kişinin yaşayacağı sürdürülebilir bir konut projesi inşa edecek.

Smart City Project’te bilgileri takip eden ana etkileşim uygulaması olarak Samsung SmartThings Energy uygulamasını kullanılacak. Bu kapsamda Samsung konut aletleri de güç, su ve doğalgaz kullanımına ait gerçek vakitli bilgi sağlayacak. Proje genelinde güneş panelleri ve mesken aküleri güç üreterek depolayacak. Güç verimliliğine sahip konut aletleri de sarfiyatı azaltarak ve su kullanımını takip ederek kaynakların korunmasına takviye olacak.

Samsung’un Resideo ile yaptığı işbirliği sadece Smart City Project ile de sonlu değil. Samsung ve Resideo, Samsung aygıtlarının Resideo’nun akıllı şebeke tahlillerine bağlanması üzerinde çalışıyor. Böylelikle Samsung kullanıcılarının Kaliforniya ve Teksas’taki güç idaresi programlarıyla entegrasyonu sağlanacak. Bu çalışma, Resideo’nun alanında öncü güç tasarrufu teşvik hizmetinin kapsamını genişleterek, SmartThings Energy’nin sunduğu tasarruf oranını yükseltecek. Bu sayede gelecekte daha fazla tüketicinin kitlesel olarak akıllı şebeke sistemine geçebilmesi sağlanacak.

Sürdürülebilir bir gelecek için aygıtların etrafa tesirini azaltmak hayati değer taşıyor. Samsung ve Patagonia, bir yılı aşkın bir müddettir giysilerdeki mikroplastiklerin çamaşır yıkama sonrası okyanus ve öteki su kaynaklarında yarattığı kirliliğin önlenmesi için çalışıyor. Samsung’un geliştirdiği yeni Mikrofiber Azaltımı Döngüsü ve filtre teknolojileri de bu işbirliğinin sonucunda ortaya çıktı. Mikroplastiklerle çabada çok kıymetli bir etap olan Mikrofiber Azaltımı Döngüsü, mikroplastik emisyonunu yüzde 54 oranında azaltacak. Halihazırda Avrupa’da kullanımda olan bu teknoloji, bu yılın Şubat ayından itibaren Kore’de ve yakın bir vakitte ABD’de kullanılmaya başlanacak.

Mikrofiber Azaltımı Döngüsüne benzeyen, Samsung ve Patagonia’nın geliştirdiği bir öteki teknoloji de Mikrofiber Azaltımı Filtresi. Bu teknoloji de su ekosistemlerindeki mikrofiber kirliliğinin önlenmesine yönelik büyük potansiyel taşıyor. Mikrofiber Azaltımı Filtresiyle mikroplastikler yıkama esnasında filtrelenerek, su kaynaklarına karışması önlenecek. Filtre, 2023’ün ikinci yarısından itibaren Avrupa’daki birtakım Samsung çamaşır makinesi modellerinde satışa sunulacak. Filtrenin ayrıyeten satın alınması ve markası fark etmeksizin piyasadaki tüm çamaşır makinelerinde kullanımı da mümkün olacak.

Samsung’un çamaşır makinesi teknolojisinde geliştirdiği son inovasyonlar, önümüzdeki yıllarda kullanıcıların da etraf konusunda inisiyatif almasını kolaylaştıracak. Çamaşır makineleri ve buzdolapları için sağlanan, sınıfında öncü 20 yıllık garanti mühleti de benzeri bir katkı sağlayacak. Ev aletlerinin Dijital İnverter Teknolojilerini kapsayan uzun garanti müddetleriyle bu eserlerin kullanım ömrü artacak. Bu da atık idaresi konusunda etraf dostu bir yaklaşım ortaya koyuyor. Bespoke serisi buzdolapları, özelleştirilebilir cam kapak dizaynlarıyla daha uzun kullanım müddetleri sağlıyor. Böylelikle kullanıcılar halihazırda kullandıkları mesken aletlerini kişiselleştirebiliyor ve uzun yıllar farklı görünümleri sayesinde kullanabiliyor.

Başa dön tuşu