iOS 13 Çıkış Tarihi Belli Oldu!

Apple, yeni işletim sisteminin ne vakit çıkacağını yaptığı duyuru ile birlikte paylaştı. iOS 13, karanlık mod da dahil birçok yeni bilhassa birlikte geliyor.

iOS 13 Ne Vakit Çıkacak?

Yeni işletim sistemi iOS 13, 19 Eylül Perşembe günü son kullanıcı ile buluşacak. Muhtemelen akşam 20:00 sularında yayınlanacak olan işletim sisteminin beraberinde getirdiği yenilikleri sizler için sıraladık.

iOS 13 Özellikleri İle Bizlere Ne Üzere Yenilikler Sunuyor?

Yeni iOS güncellemesi ile bir arada kullanıcılar bir müddettir beklenen Karanlık Mod özelliğine de kavuşuyor. Bu özellik sayesinde alışagelmiş iPhone arayüzü beyaz fon ile bir arada karanlık bir mod ile kullanılabiliyor.

Özellikle loş ışıklı ortamlar için geliştirilen bu koyu mod sayesinde hem gözünüz yorulmuyor hem de telefonunuzun ışığı ile etrafınızdakilere rahatsızlık vermiyorsunuz. Bunun yanı sıra kullanıcılar kelam konusu bu özelliği Kontrol Merkezi’nden manuel olarak etkin edebiliyorlarken, birebir vakitte makul bir vakit aralığında yahut güneşin doğuşuna ve batışına nazaran de programlayabiliyor.

Bunun haricinde Koyu mod için optimize edilmiş yeni duvar kağıtları, açık ve koyu modları ortasında geçiş yaptığınızda otomatik olarak değişiyor. Ayrıyeten, iOS 13 ile bir arada gelen bu koyu modun iOS’in tamamına başarılı bir biçimde entegre edildiğini de bilhassa belirtelim.

Yeni Kategori Sistemi

iOS 13 ile birlikte Apple yeni kategori sistemini de kullanıcılara sunuyor. Bu kısımda kullanıcıların karşısına yeni fotoğraflar sekmesi ile çıkan Apple, böylelikle fotoğraf arşivinize farklı düzeylerdeki kategoriler üzerinden bakabilmenize imkan sağıyor. Bu da kullanıcıların fotoğraflarını ve görüntülerini rahatlıkla bulabilmesi manasına geliyor.

Bu yeni sistemde Tüm Fotoğraflar’da her şeyi bir ortada görüntüleyebiliyorken, Günler’de ise yalnızca özel fotoğraflarınıza odaklanılıyor. Aylar’da ve Yıllar’da ise yalnızca sizin için pahalı ve öne çıkan anılarınıza yer veriliyor.

Live Photo’ları Otomatik Oynatma

Yeni kategori sistemi ile birlikte Live Photo‘ları ve görüntüleri otomatik oynatma özelliği de kullanıcılara sunuluyor. Bu özellik sayesinde galerinizdeki fotoğrafları incelerken Live Photo’larınız yahut görüntüleriniz sessiz bir halde oynatılıyor.

Fotoğraf Düzenleme Seçenekleri:

Bu özelliklerin haricinde yeni iOS 13 güncellemesi fotoğraf düzenleme seçenekleriyle de ön plana çıkıyor. Bu kısımda yoğunluk ön izlemesi başta olmak üzere fotoğraflara ekleyeceğiniz efektleri de farklı ayrı incelemeniz mümkün.

Ayrıca uygunlaştırma ayarıyla da fotoğraflarınızın yoğunluğunu otomatik olarak düzenleyebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra kullanıcılar canlılık, beyaz istikrarı, sertleştirme, netlik, parazit azaltma, dıştan solma, Image Capture API üzere seçenekler üzerinden fotoğraflarını düzenleyebilecekler.

iOS 13’ün Kamera Yenilikleri

En yeni iOS sürümü ile birlikte kullanıcıları bir grup kamera yenilikleri de karşılıyor. Bu kısımda portre modu üzerinden iyileştirmeleriyle ön plana çıkan teknoloji devi daha gelişmiş bir tecrübesi kullanıcılara sunuyor. Yapılan iyileştirmeler sonucunda artık kullanıcılar Portre Işığı efektinin yoğunluğunu azaltıp yahut artırabilecekler.

Porte Modu üzerinde yapılan değişikliklerin haricinde yeni Portre Işığı efekti High-Key Mono‘da bizleri karşılıyor. Bu modda ise kullanıcıların beyaz art planın önünde tek renkli bir nesneyi daha da ön plana çıkartarak güzel bir görünüm elde etmesine imkan sağlanılıyor.

Güvenlik ve Saklılık İyileştirmeleri

Hali hazırda beta olarak kullanıma sunulan yeni iOS güncellemesi bir dizi güvenlik ve saklılık iyileştirmeleriyle geliyor. API değişiklikleri sonucu artık uygulamalar Bluetooth’a kadar erişim müsaadesi istiyor. Böylelikle, Apple muhtemel bir güvenlik sıkıntısında önüne geçiyor.

Anımsatıcılar

En son iOS güncellemesi ile birlikte Anımsatıcılar uygulaması da yepisyeni arayüz dizaynına kavuşuyor. Yapılan bir grup değişiklikler sonucu Anımsatıcılar uygulaması artık akıllı ve kullanımı kolay bir hale geldiğini görüyoruz.

Yeni güncellemesi sonrasında Anımsatıcılar uygulamasına eklenen akıllı listeler sayesinde kullanıcılar tüm listelerdeki tüm anımsatıcılarını bir ortada görebilecekler.

Ayrıca sanal asistan Siri’de söylenenleri otomatik olarak algılıyor ve sizlere anımsatıcı oluşturmanız için teklifte bulunuyor.

Memoloji

Tüm bu yeniliklerden bahsetmiştik Memoji üzerinden de yapılan yeniliklerden kısaca bahsedelim. Yeni güncelleme sonrasında Mesajlar’da çeşitli hisleri daha uygun aktarabilmek ismine Apple, Memoji ve Animoji karaterlermizle çıkartma paketleri oluşturmamıza imkan tanıyor.

Performans İyileştirmeleri

iOS 13’ün en dikkat alımlı yeniliği ise performans konusunda yapılan iyileştirmeler. Bu kısımda yetkililerin söylediklerine nazaran iOS 13’te uygulamalar, iOS 12’ye kıyasla 2 kat daha süratli açılıyor.

Aynı vakitte iOS 13’deki Face ID’nin iOS 12’ye kıyasla yüzde 30 oranında daha süratli süreç yaptığını da belirtmekte fayda var. Yeni iOS sürümü ile birlikte yapılan bir başka değişiklik ise çok yer kaplayan uygulamalar üzerinde yapılmış.

Yeni sürümle artık App Store’daki uygulamalar yeni sıkıştırma usulünün yardımıyla yüzde 50oranında daha az yer kaplayacak. Ayrıyeten uygulama güncellemeleri de yüzde 60‘a kadar küçülecek.

Apple Arcade

Bu servis Apple iOSmacOS ve tvOS kullanıcılarının aylık fiyat karşılığında App Store platformunda yer alan geniş bir fiyatlı oyun yelpazesine ulaşmasını mümkün kılıyor.

iPhone, iPad, Mac ve Apple TV’den erişebileceğiniz bu servisteki oyunları birebir vakitte çevrimdışı olarak da oynayabiliyorsunuz.

Oyun Kumandaları

Yeni iOS güncellemesi ile bir arada artık iPhone’a PlayStation 4’ün yahut Xbox One S’in oyun kumandasını bağlayabileceksiniz.

Diğer Yenilikler

Yeni güncelleme ile birlikte gelen başka yeniliklere göz atacak olursak, bizleri bilinmeyen aramaları sessize alma özelliği karşılıyor. Bu ayarı aktif hale getirdiğiniz vakit iOS, Siri’nin yapay zeka algoritmasını kullanarak Şahıslar, Mail ve Mesajlar’da kayıtlı numaralardan gelen aramaların çalmasına müsaade veriyor. Öbür gelen tüm aramalar ise otomatik olarak sessize alınıyor ve sesli bildiriye yönlendiriliyor.

Bunun haricinde sistem tecrübesi üzerinde de bir grup yenilikleri bize sunan Apple, Denetim Merkezi üzerinden Wi-Fi ağlarını ve Bluetooth aksesuarlarını direkt seçmemize imkan sağlıyor.

Bu söylediklerimizin haricinde Apple’ın kullanıcılardan gelen geri bildirimleri de dikkate aldığını belirtmekte fayda var.  Yeni düzenlemeye nazaran artık iOS kullanıcıları 200 MB üstü belgeleri hücresel bilgi yardımıyla indirebilecekler.

iOS 13 Güncellemesini Destekleyecek Cihazlar

 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Artı
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE
 • iPod touch (7. nesil)

iPhone 11 Pro Max Tanıtıldı! iPhone 11 Pro Max Fiyatı ve Özellikleri

Başa dön tuşu