BT Altyapılarının Gelişmesinde Açık Kaynak Yazılımların Önemi Artıyor

Red Hat’in rapordan paylaştığı bilgilere nazaran, kurumlar BT altyapılarını çağdaşlaştırmak, dijital dönüşümlerini gerçekleştirmek, uygulamalarını entegre etmek, çağdaşlaştırmak ve geliştirmek için açık kaynağı kullanıyor. Tıpkı vakitte DevOps da şirketlerin açık kaynağı tercih etmesindeki değerli sebeplerden biri olarak dikkat çekiyor. Kodların güvenliği, dayanak düzeyi ve uyumluluğu da kurumların açık kaynağa yönelik çekimser bir hal sergilemesinin ardındaki sebepler olarak öne çıkıyor.

Özellikle açık kaynağın kurumlar için stratejik bir değere sahip olup olmadığını ele alan araştırmaya nazaran, katılan BT başkanlarının yüzde 45’i web sitesi geliştirmede, yüzde 43’ü bulut idare araçlarında, yüzde 42’si büyük bilgi, analitik ve güvenlikte, yüzde 41’i data merkezlerinde ve yüzde 38’i de web sunucularında açık kaynağı tercih ediyor.

Aynı vakitte BT başkanlarının yüzde 53’ü açık kaynağı BT altyapılarını çağdaşlaştırmak için kullanıyor. Akabinde yüzde 43 ile uygulama entegrasyonu ve uygulama geliştirme, 42 ile dijital dönüşüm ve uygulama çağdaşlaştırma ve son olarak da yüzde 40 ile DevOps süreçleri geliyor.

Öte yandan açık kaynağı kullanmaktan çekinen firmalar da mevcut. Yüzde 38 ile kod güvenliği en yaygın sebep olurken, yüzde 35 ile dayanak düzeyi ve uyumluluk telaşları de kod güvenliğinin gerisinden geliyor.

Konteyner kullanımı da incelendiğinde, BT başkanlarının yüzde 67’si gelecek 12 ay içerisinde konteyner kullanacağını belirtiyor. Tüm bulgular bir ortaya geldiğinde ise lisanslı yazılım kullanımının iki sene içerisinde yüzde 55’ten yüzde 41’e inmesi, açık kaynak kullanımının da yüzde 26’dan yüzde 36’ya yükselmesi bekleniyor.

Başa dön tuşu