Chrome 76, Flash ve Gizli Mod İçin Değişiklikler İle Geldi

Google tarafından sunulan Chrome 76 çeşitli yamalar ve özellikler ile kullanıcıların karşına çıktı. Yeni sürüm ile en çok dikkat çekenler ise, bundan bu türlü web sitelerinin özel modu tespit edemeyecek olması ve artık varsayılan olarak Adobe Flash için gelen engelleme.

Google, web sitelerinin Chrome kullanıcılarının özel modu etkin edip etmediğini tespit eden bir boşluğa sahip olduğunu paylaşmıştı. Bunun için Chrome FileSystem API’nin varlığını denetim etmek kâfi oluyordu. Şayet bir site yanılgı iletisi alırsa, bu durumda özel gezinme oturumunun açık olduğu fark ediliyordu. Son sürümde ise bu API modifiye edilmiş ve web sitelerinin API’yi tespit etmek için deneme yaparken aldığı kusur iletisinin önüne geçilmiş.

Bir öbür kıymetli gelişme ise Flash için yaşanıyor. Google artık yıllardır süren güvenlik riskinden kendisini kurtarmak için Flash’ı devre dışı bırakıyor. Eklenti varsayılan olarak devre dışı bırakılsa da chrome://settings/content/flash adresine giderek hala etkin etme talihiniz da bulunuyor.

Masaüstünde Progressive Web Apps (PWA) heyetimi da kolaylaştırılıyor. Adres çubuğundaki yeni heyetim tuşu ile şayet bir site PWA kriteri ile uyuşursa Chrome otomatik olarak heyetim simgesini göstermiş olacak. Varsayım edeceğiniz üzere Chrome 76 birçok güvenlik düzeltmesini de beraberinde getiriyor.

Buraya tıklayarak yahut Yardım>Google Chrome hakkında kısmından son sürüme çabucak güncelleme yapabilirsiniz.

Başa dön tuşu