Chrome 77 Kullanıcılara Önemli Yenilikler Sunuyor

Yeni versiyon ile birlikte gelen, görsel açıdan en değerli değişiklik varlıklı tema seçenekleri oldu. Kullanım sırasında istediğiniz temayı seçebilir, sevdiğiniz renkleri yeni sekme sayfasından birkaç tıklama ile ekranınıza taşıyabilirsiniz.

Chrome’un eski sürümleri de Yeni Sekme sayfanızı özelleştirmenize yardımcı olacak özelliklere sahipti. Lakin Chrome 77 ile bu özellikler daha fazla seçim talihi sunuyor. Bu seçenekleri uygulamak için, Yeni Sekme sayfanızın sağ alt köşesindeki “Özelleştir” i tıklayabilirsiniz.

Yeni sürümde yer alan Art Plan kısmı, dilediğiniz resmi eklemenize yahut kendi fotoğraflarınızı yüklemenize müsaade veriyor. Yeni Sekme sayfanızın art planını otomatik olarak değiştirecek yeni bir “Günlük yenile” seçeneği de kullanıcılara sunulmuş durumda.

Kısayollar kısmı, Yeni Sekme sayfasında hangi simgelerin görüntüleneceğini seçmenize yardımcı oluyor. Örneğin, seçtiğiniz yahut en çok ziyaret ettiğiniz web sitelerini ekleyebiliyorsunuz. Ayrıyeten bu sayfada web sitesi kısayolları görmek istemeyenler için de bir seçenek oluşturulmuş.

Renk ve tema kısmı, özel bir tarayıcı teması oluşturmanıza imkan sağlıyor. Burada iki rengin bir kombinasyonunu seçebilir yahut kendi renginizi seçmek için renk seçiciyi kullanabilirsiniz. Hem Yeni Sekme sayfa art planı hem de Chrome tarayıcı araç çubuğunu kendi göz zevkinize nazaran tasarlayabilirsiniz. Evvelden, bu özelliğin kullanılabilmesi için Chrome Web Mağazası’ndan bir tema yüklemek gerekiyordu.

Şu anda  bazı web sitelerinde Chrome ve başka tarayıcıların farklı gösterdiği özel Genişletilmiş Doğrulama sertifikaları bulunuyor. Örneğin, kurumsal bir siteye giriş yaptığınızda, Chrome’un Omnibox adresinde sitenin adresinin solundaki kilidin yanında bir metin göreceksiniz.

Chrome 77’de, bu ekstra metinler kayboluyor ve sadece bir kilit simgesi görüyorsunuz. Sertifikanın verildiği şirketin ismini tekrar de görebilirsiniz, lakin evvel kilit simgesine tıklamanız gerekiyor.

Chrome’un yeni “Hoş geldin” deme şekli

Chrome’u yeni bir sisteme yüklüyorsanız yahut Chrome’da yeni bir kullanıcı hesabı oluşturuyorsanız, tarayıcıyı birinci açtığınızda yeni bir karşılama ekranı göreceksiniz. Bu sadece Chrome’u birinci açtığınızda Yeni Sekme sayfasının yerini alıyor.

Başa dön tuşu