Crash Team Racing Nitro-Fueled İnceleme (PS4)

PlayStation periyodunda Naughy Dog’un en tanınan serisi olan Crash Bandicoot için, markanın etinden ve sütünden düzgünce yararlanabilmek için farklı yan oyunlar çıkarıldı. Bu oyunlar ortasında en çok sevilen ise elbette Crash Team Racing olmuştu. Serinin matrak karakterlerini ortak bir emel doğrultusunda, ortak bir düşmana karşı savaşırken görmek sahiden çok ilgi cazipti.

Crash, Neo Cortex, Coco, Polar ve daha birçok kahraman ve boss ile bu oyunda yarışmıştık. Elbette periyodun konsol imkanlarından ötürü, dünyanın her yerindeki oyuncularla kapışmak yerine, ekranları ayırarak arkadaşlarımızla yan yana yarıştık. Şimdiyse her şey değişti.

Son derece başarılı bir yine uyarlama olan Crash Bandicoot N. Sane Trilogy akabinde, Crash Team Racing Nitro-Fueled çok daha fazla geliştirme ve güncelleme barındırıyor. Genel olarak grafik güncellemesinin ötesine geçmeyen N. Sane Trilogy’nin bilakis, CTR yesyeni oyun mekanikleri, oyun modlarını da bizlerle buluşturuyor. Bu sayede yalnızca bir Remastered değil, birebir vakitte ayakları yere sağlam basan aktüel bir oyun olma özelliği kazanıyor.

Yeni CTR’nin tahminen de en değerli özelliği içerik açısından dolu dolu olması. Oyunda birbirinden eşsiz 31 yarış pisti yer alıyor. Bu haritalar günümüze uyarlanırken, hem grafiksel açıdan hem de oyun mekanikleri açısından kimi farklılıklar yer alıyor. Mesela oyunda artık L1 ve R1 (PS4) tuşlarına basılı tutarak yarış otomobilini kaydırmak mümkün. Böylelikle Turbo barını çok daha süratli dolduruyor ve anlık hızlandırma kazanıyorsunuz. Tıpkı şey tümseklerden atlarken zıplayınca da geçerli. Bu minik güçlendirme sayesinde burun buruna giderken rakibinize karşı kolay kolay avantaj elde edebiliyorsunuz.

Eğer başarılı bir CRT oyuncusu olmak istiyorsanız haritaları ezberlemeniz kaide. Zira Crash Team Racing Nitro-Fueled kelam konusu olduğunda yalnızca arabayı düzgün kullanmak işe yaramıyor. Hem Turbo özelliği hem de oyuncuların birbirine daima olarak tuzak kurabilmesi oyunun dinamik bir yapıya sahip olmasını sağlıyor. Bu yüzden ortada şayet çok önemli bir aralık farklı yoksa öndeki oyuncu daima olarak diken üstünde gidiyor.

CTR’de tuzaklar iki formda hazırlanıyor; anlık ve pusu. Anlık tuzaklar daha çok öndeki yahut gerideki araca bomba atmak, güdümlü roket fırlatmak veya  muhafaza kalkanını fırlatmak halinde sıralanıyor. Pusu ise TNT kutuları, aracın denetimini bozan iksirler ve dokunduğunuz an patlayan NITRO’lar formunda sıralanıyor. Bu tuzakları tesirli ve efektif bir biçimde kullanmanız kural.

Tuzakları yol üzerine dağılmış olan kutulardan topluyorsunuz. Siz kutuya çarptığınız anda RNG devreye giriyor ve şansınızla gerçek orantılı olarak ya tuzak ya da güçlendirme elde ediyorsunuz. Bu geliştirmeyi kullanana kadar diğer bir güçlendirme almanız da yasak. Bu yüzden süratli düşünüp, en gerçek anda özelliğinizi etkin etmelisiniz. Ayrıyeten etrafa dağılmış olan elmaları ve elma kutularını toplayarak 10 adete kadar elma taşıyabiliyorsunuz. Öbür oyuncular tarafından vurulmadan yahut haritadan düşmeden bu 10 elmayı korursanız aldığınız güçlendirmeler çok daha efektif oluyor.

Oyuna birinci kere Multiplayer takviyesi geldiği için artık hem yarışçımızı hem de aracı güçlendirebiliyor ve farklı kozmetik eserlerle donatabiliyoruz. Böylelikle birbirinin birebir yarışçılar değil, farklı farklı tipler yarışıyor. İşin püf noktası da burada başlıyor. Her yarışçının uygun olduğu ve makus olduğu alanlar bulunuyor. Kimi virajları süratli alıyor, kimi çok daha yeterli hızlanıyor. Bu karakterler ortasından hakikat seçimleri yapmak bu yüzden çok kıymetli.

Crash Team Racing Nitro-Fueled’in öbür emsal oyunlardan ayrıldığı noktaysa varlıklı bir Tek Kişilik mode sahip olması. Boss yarışlarının da dahil olduğu bu senaryo modu oldukça uzun sürüyor ve klasik Crash Bandicoot oyunlarıyla benzerlik gösteriyor. Şayet CTR’yi birinci kere oynuyorsanız, multiplayer modlardan evvel senaryoyu bitirmenizi öneririm. Üstelik Remastered versiyonda özgün oyundan farklı olarak tek bir yarışçıda saplanıp kalmanıza gerek yok. Böylelikle oyun mühleti içinde birçok farklı yarışçıyı deneyip hangisinin size en uygun olduğuna kolay kolay karar verebiliyorsunuz.

Yine geçmişten gelen ve birebir formda korunan bir öbür hoş özellik de Split-Screen Multiplayer. Bu sayede rastgele bir internet kontağı olmadan 4 şahsa kadar birebir ekran üzerinden CTR’yi oynayabiliyorsunuz.

Sonuç olarak Crash Team Racing Nitro-Fueled başarılı bir Remastered oyun olarak raflardaki yerini almış durumda. Hem PlayStation periyodunda bu oyuna hayran kalanlara hem de yeni kuşak oyunculara hitap etmeyi başarabiliyor.

Başa dön tuşu