Cube World Altı Yıl Sonra İlk Kez Güncellenecek

Wolfram von Funck bu oyunu eşi ile birlikte 2010’ların başında geliştirmeye başlamıştı. Blog’ları üzerinden oyun hakkında yayınladıkları görseller büyük ilgi çekince, fiyatlı alfa sürümünü 2013 yılında yayınladılar.

Oyunun voxel yapısı o devirler Minecraft’ın da hayli revaçta olması sebebiyle oyuncuların ilgisini çekmişti. Ne yazık ki kısa bir müddet sonra oyunun satışı durduruldu ve oyunun sunucuları derin bir sessizliğe gömüldü.

Wolfram, Twitter hesabından oyun üzerinde hala çalıştığını gösterebilmek için senede bir yahut iki defa kimi görseller paylaşıyordu fakat oyundaki bu geliştirmelerin son kullanıcılara ne vakit ulaşacağı hakkında bilgi vermiyordu. Bu durum tam 6 yıl sürdü.

Wolfram en sonunda sessizliğini bozdu ve Twitter üzerinden oyunu Steam’e getireceğini duyurdu.

Aynı vakitte bir blog yazısı ile bu sürecin sebebini açıkladı. Kendi sözlerine nazaran oyunun alfa sürümünü çıkardıktan sonra sunucularının maruz kaldığı DDoS saldırısı onda büyük bir ruhsal travmaya yol açmış. Geçen yıllarda oyunu güncellemeye düşünmüş lakin oyunun yeteri kadar âlâ olmadığını düşünerek bundan vazgeçmiş.

Steam ile Cube World, 2.0 sürümüne yükselecekmiş. Daha evvel oyunun alfa sürümünü satın alanlar, fiyatsız Steam anahtarı elde edeceklermiş.

Başa dön tuşu