Samsung 108 Megapiksel Mobil Sensör Tanıttı

Samsung 108 Megapiksel çözünürlüğündeki akıllı telefonlar için mobil sensörü ile taşınabilir fotoğrafçılığı adeta bir sonraki düzeye taşımış durumda. Samsung ve Xiaomi ortasındaki iş birliği ile yüksek ihtimalle sonraki Xiaomi Redmi akıllı telefonda göreceğimiz ISOCELL Bright HMX, 1/1.33 inç boyutu ile şimdiye kadarki en büyük akıllı telefon sensörlerinden birisi.

Boyutuna karşın yeniden de küçük pikseller sunacak sensör, Samsung Tetracell teknoloji ile 4 pikselden ışık toplayacak ve bunu 27 MP bir sensöre dönüştürecek. İsterseniz tekrar de 108 MP fotoğraflar çekebileceksiniz fakat bunun için uygun formda aydınlatılmış çekim şartlarına muhtaçlık duyacaksınız.

Samsung Smart ISO sistemi otomatik olarak parlak ışıkta düşük ISO ve düşük ışıkta yüksek ISO seçimi gerçekleştirecek. Xiaomi ise kullanıcılara bu ayarlar için manuel denetim de sağlayacak. Yüksek çözünürlük ve düşük ışıkta fotoğraf çekiminin yanı sıra, sensör saniyede 30 kare ile 6K video (6016×3384) çekimi imkanı da sunacak.

Son devirde Samsung akıllı telefonlar, Sony çipler kullanan Huawei P30 Pro ve başka modeller ile kıyaslandığında düşük ışık performansı konusunda eleştiriliyordu. Şirket çipinin boyutunu büyüterek bu sorunun üzerinden aktif bir halde gelecek üzere gözüküyor. Kullanıcıların giderek kompakt fotoğraf makinesi alma muhtaçlığı da ortadan kalkmaya başlamış durumda. Samsung ISOCELL Bright HMX üretiminin ise bu ayın sonlarında bağlaması planlanıyor.

Başa dön tuşu