Deprem Bilgisi Veren Her Uygulamaya Güvenmeyin!

Olası bir sarsıntıdan korunmak isteyen İstanbul, çeşitli aygıtlara yüklenebilen uygulamalara yöneldi. Fakat AFAD bu uygulamalara titizlikle yaklaşılması gerektiğini belirtti.

İstanbul için evvelden sinyali verilen sarsıntılardan biri 26 Eylül 2019’da meydana geldi. Saat 13:59’da başlayan zelzelenin akabinde, artçılar da gün uzunluğu kenti sarsmaya devam etti. Uzmanlar gerçekleşen sarsıntı hakkında konuşmaları esnasında, gelecek günler için de yeni ve daha büyük bir zelzele için ihtarda bulundu.

AFAD kamuoyuna seslendi

İl genelinde yaşayanları paniğe sevk eden ikazlar sebebiyle, beşerler sarsıntı hakkında bilgi alabilecekleri bir sistemden faydalanma gereksinimi içine girdiler. Özel ve resmi zelzele bilgi ve araştırma kurumlarının sayfalarının takip edilmesi yanında, kimi uygulamaların sarsıntısı evvelce bildireceklerine dair temelsiz haberler yayılmaya başladı.

Sevdiklerinin ve kendilerinin can güvenliğini sağlamak maksadıyla tetikte olan İstanbulluları, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) resmi Twitter hesabından uyardı. AFAD’ın yaptığı açıklamaya nazaran, “Bir sarsıntının gün ve saat verilerek evvelce kestirilmesi günümüz teknolojik imkanlarıyla mümkün değildir. Vatandaşlarımızın toplumsal medyada, bilhassa Whatsapp kümelerinde dolaşan temelsiz bilgilere prestij etmemeleri, hakikat bilgi için resmi kaynakları takip etmeleri rica olunur.”

Güvenilir kaynak arayanlara

Deprem konusunda bilgi alabileceğiniz, Boğaziçi Üniversitesi işbirliği ile Kandilli Rasathanesi ve Zelzele Araştırma Enstitüsü’nün hazırladığı emniyetli bulunan tek uygulama: “Deprem Bilgi Sistemi 3.0”

Google Play ile Android aygıtlara, AppStore ile iPhone’lara yüklenen uygulama fiyatsızdır. Kullanımı sırasında meselesiz çalışabilmesi için taşınabilir aygıtınızın pozisyon bulma servisi açık olmalı ve uygulamaya pozisyon bulma yetkisinin verilmiş olması gereklidir.

Başa dön tuşu