Dijital Dönüşümün Anahtarı Bulut Bilişim Şirketlerinde

İtalya’daki birinci milletlerarası hizmet sağlayıcısı ve dünyanın önde gelen birinci on operatörü ortasında yer alan Sparkle sponsorluğunda, memleketler arası araştırma kuruluşu IDC tarafından gerçekleştirilen Hakikat Dengeyi Bulun: “Çoklu Bulut Çağında” Nasıl Daha Çevik Olabilirsiniz? başlıklı InfoBrief’in bulguları yayınlandı.

Araştırmaya nazaran Türkiye’deki CIO’ların yüzde 40’ı donanımlarının ömrü sona ermek üzere olduğu için bulut hizmetlerini kullanmayı düşünüyor. Yüzde 29’u data merkezlerinin güncellenmesi, genişletilmesi yahut değiştirilmesi gerektiği için, yüzde 26’sı ise da BT takımlarından daha fazla çeviklik yahut sürat istediği için buluta geçmeyi planlıyor.

Güvenlik kaygıları (yüzde 41), idare zorlukları (yüzde 38), merkezden yönetilen BT sistemleri ve azalan özelleştirme yetkisi (yüzde 32) CIO’ların bulut hizmetlerine dair en değerli telaşları ortasında yer alıyor. Bu durum, buluta geçiş konusunda strateji oluşturma ve uygulama üzere dijital dönüşüm inisiyatiflerinde kendini gösteriyor.

Dünya çapında kurumların ortalama yüzde 30’u bir yahut iki tane bulut sağlayıcısıyla çalışırken, lakin çalışmaya katılanların yüzde 9’u en az on bulut sağlayıcısıyla çalışıyor.

Türkiye’deki CIO’ların yüzde 78’i bulut bilişimin şirketlerinin dijital dönüşüm stratejisi açısından kritik ehemmiyete sahip olduğunu düşünüyor. Zira bulut, kurumların BT altyapılarını sadeleştirmelerini ve muhtaçlık halinde ölçekleyebilmelerini sağlarken yeni teknolojileri de deneme imkanı sunuyor. Kurumsal mobilite ve pazara daha süratli eser sürme imkanları da bulut hizmetlerinin benimsenmesindeki öteki sebepler olarak öne çıkıyor.

Pazar dönüştükçe kurumlar da bulut kullanımını benimseme seyahatinde 5 evreden geçerek kıymetli bulut hünerlerine ve bilgisine sahip oluyor. IDC’nin “Optimize Edilmiş” olarak isimlendirdiği bulut olgunluğunun son kademesi, kurumlara en çok yarar sağlayan kısım oluyor. Özel, genel yahut hibrit bulutları BT takımlarına, uygulamalarına ve kurumsal gereksinimlerine nazaran kullanıma alan ve farklı ortamlardaki dağıtık kaynaklarını başarılı bir halde yöneten kurumlar, olgun bulut stratejisine sahip olanlar ortasında yer alıyor.

Raporun bulguları tıpkı vakitte çoklu bulutu benimseme yaklaşımının büyüyen bir trend olduğunu, gelecekte ise kapsamı artacak olan otomasyon, analitik, DevOps, çeviklik, mikroservisler, konteynerler, sunucusuzlar, Hizmet olarak Konteynerler, DBaaS (Hizmet olarak Veritabanı) SQL, DRaaS (Hizmet olarak Felaket Kurtarma) ve hibrit bulutun tesirli olacağını öngörüyor.

Kurumlar, üçüncü taraf genel bulut yahut hibrit bulutlarda çalışan dağıtık iş yüklerinin denetimini sağlamaya öncelik veriyor. Sparkle, müşterilerin en kıymetli muhtaçlıklarını belirlemelerine ve operasyonel karmaşıklıklarını azaltarak bulut seyahatlerinde kendilerine bir harita çizmelerine yardımcı oluyor.

Otomatikleştirilmiş idare konsolu üzere birçok kişinin yer aldığı ortamlarda çalışan genel, mahallî ve özel platformlarda bulut hizmeti veren Sparkle, en gelişmiş temas hizmetlerinden faydalanarak Cloud Connect ile kurumları çoklu bulutları hizmete almaya teşvik ediyor. Son derece muteber ve esnek uçtan uca erişim hizmeti olan Cloud Connect, sertifikalı yetkinlik merkezinin desteklediği felaket kurtarma ve yönetilen profesyonel hizmetlere sahip birbirine bağlı taşıyıcısız data merkezlerindeki özel hibrit tahlillerinin kullanımına imkan tanıyor.

Sparkle’ın hiper bütünleşik Çoklu Bulut Otomasyon Platformu, çoklu bulut stratejilerine birleşik idare araçları ve uygulamalarına güç sağlamak ve dijital dönüşüm potansiyellerini keşfetmek için kurumlara birçok yarar sağlıyor.

Sparkle, iştiraki Sparkle Türkiye ile stratejik bir varlık gösteriyor. İstanbul’daki büsbütün ayrıştırılmış ağ ve premium bilgi merkezi kuruluşlarıyla Sparkle Türkiye, müşterilerinin istediği performansı, verimliliği, esnekliği ve kalite standartlarını en düzgün formda karşılayan uygun maliyetli ağ, bilgi merkezi ve bulut tahlilleriyle birçok global ve bölgesel telekomünikasyon şirketinin yanı sıra Türkiye’de faaliyet gösteren çok uluslu şirketlerin ve kurumların tercihi haline geliyor. İnovasyona büyük kıymet veren Sparkle Türkiye, Sparkle Group’un tekrar yükselme öyküsünde anahtar bir role sahip.

Başa dön tuşu