Dyson, İç Mekan Hava Kalitesi Farkındalık Araştırması Sonuçlarını Paylaştı

İç yer hava kirliliği konusunda birçok dikkat alımlı sonucun ortaya konduğu araştırmada ortaya çıkan en değerli iki bulguya nazaran; İstanbul, Ankara ve İzmir’de yaşayanların yaklaşık yüzde 70’i yemek pişirme sırasında çıkan duman, paklık eserleri ve evcil hayvan tüylerinin iç yer hava kalitesini bozduğundan habersiz. İştirakçilerin yüzde 90’ından fazlasıysa pak hava solumanın “çok önemli” olduğunu düşünüyor.

Araştırma sonuçlarına nazaran; bu vilayetlerde yaşayan her 5 bireyden 3’ü, yaşadıkları ortamdaki hava kirliliği kaynaklarının farkında değiller ve iştirakçilerin yüzde 90’ı yeni mobilyaların iç yer hava kirliliği kaynağı olabileceğini bilmiyor. Araştırmaya katılanların yüzde 79’u ise saç spreylerinin iç yer hava kirliliğine neden olabileceği hakkında bilgi sahibi değil.

www.youtube.com/watch?v=eOPbNixk4Z4&feature=technopat.net

Araştırmaya nazaran Türkiye’nin üç büyük kentinde yaşayanların yüzde 55’i iç yer hava kalitesinin dış ortamdaki havaya oranla daha âlâ olduğunu düşünüyor. Sanılanın bilakis; ortalama bir konutun havası, dışarıdaki havadan 5 kat daha kirli olabiliyor.

Araştırmaya katılanların neredeyse yarısı iç yer hava kirliliğinin sıhhat sıkıntıları yaratabileceğinin farkında. Telaş verici bir sonuç olarak iştirakçilerin yüzde 22’si ailelerinde alerji yahut astım sorunlarıyla karşı karşıya olduklarını belirtiyor. Bu oran, Türkiye’de her 4 şahıstan birinin alerjik hastalıklardan etkilendiğini gerçeğini doğruluyor.

Dyson Kıdemli Tasarım Mühendisi Tom Mogridge hususla ilgili olarak “Bu araştırma sonuçları bizim için şaşırtan olmadı. Çin dışındaki bütün ülkelerde iç yer hava kalitesi konusunda farkındalık seviyesi çok düşük. Birden fazla insan kirli bir şey solumadığı takdirde meskenlerinde soludukları havanın kirletici unsurlar içermediğini düşünüyor, lakin bu gerçeği yansıtmıyor. Aslında günlük olarak kullandığımız birçok eser ve eşya iç yer hava kirliliğini artırıyor. Bizim de bu araştırmayı yaptırmamızın gayesi iç yer hava kirliliği konusunda farkındalığı artırmak.” dedi.

Dyson’ın hava temizleyiciler kategorisindeki en son eseri Dyson Pure Cool Me şahsa özel hava temizleyici fanı da bu araştırma sonuçlarıyla birlikte tanıtılıyor. Dyson’ın hava filtreleme ve hava yansıtma teknolojilerine sahip bu kompakt eseri; yatak başucu, çalışma masası yahut çocuk odası üzere şahsa özel alanlarda kullanım için tahlil odaklı bir seçim oluyor.

Yeni Dyson Core Flow Teknolojisi, pak hava akımı anlayışını baştan aşağı değiştiriyor. Bu yeni hava denetim sistemi, odaklanmış bir pak hava akımı yaratıyor ve bu akımı tam olarak gereksinim duyduğunuz yere yönlendirmenizi sağlıyor. Dyson sıvı dinamiği, hava filtreleme, ışık algılama ve akustik performans konusundaki uzmanlığını kullanarak tasarladığı Dyson Pure Cool Me şahsa özel hava temizleyici fan ile daha pak bir hava ve daha konforlu bir serinletme tecrübesi sunuyor.

Zamanımızın yaklaşık yüzde 90’ını kapalı ortamlarda geçiriyoruz

İç ortam jenerasyonu olarak vaktimizin yüzde 90’ını kapalı kapılar gerisinde çalışarak, okuyarak, yemek yiyerek, antrenman yaparak ve uyuyarak geçiriyoruz. Bu nedenle iç ortamda soluduğumuz havadaki toza, alerjenlere ve maruz kaldığımız sıcaklığa kadar her şey sağlığımızda hayati bir rol oynuyor.

Hava kirliliği hakkında konuştuğumuzda, çoklukla aklımıza dış ortam hava kirliliği geliyor. Lakin iç ortamda, gözümüzle gördüğümüzden çok daha fazlası bulunuyor. Pencereleri yahut kapıları açtığımızda konutumuza giren kirli havanın yanı sıra, günlük aktiviteler ve evimizdeki eşyalar da havayı kirletebiliyor.

Hayatımızın yaklaşık üçte birini harcadığımız yatak odasında; kozmetik, saç spreyi ve parfüm üzere ferdî bakım eserlerinden gelen VOC’ler (Uçucu Organik Bileşikler) yahut kokulu mumlardan gelen benzen bulunabiliyor. Mutfakta ve oturma odasında bulunan paklık eserleri de VOC yayarken, yemek pişirme süreçleri sırasında duman ve koku salınımıyla partiküller oluşuyor, halılarsa toz ve alerjen husus üretiyor.

Kişiye özel hava temizleyici fanlar için odaklanmış hava akımı çok değerli. Dyson Core Flow™ teknolojisi, ferdî alana pak hava sağlama prosedüründe bir ihtilal yaratıyor. Harrier Jump Jet’deki aerodinamik özelliklerden ilham alan Dyson mühendisleri, iki hava jetinin dışbükey bir yüzeyde bir ortaya geldiğinde yüksek basınçlı bir çekirdek ve odaklanmış bir hava akımı oluşturmak için birleştiklerini gördü. Bu formülü kullanarak tüm yıl boyunca serinlik ve pak hava sağlamak için bir yol geliştirdiler.

Dyson Pure Cool Me bireye özel hava temizleyici fan üstünde bulunan dışbükey kubbe hava akımının açısını çarçabuk denetim edebilmeyi sağlıyor. Ayrıyeten eser 70 derecelik salınımıyla daha fazla kişiselleştirilebilir bir tecrübe sunuyor.

Dyson Pure Cool Me, HEPA filtresiyle partikülleri yok ederek ferdî alandaki havayı temizliyor. HEPA filtresi polen, küf sporu ve bakteri üzere ultra ince parçacıkların yüzde 99,95’ini hapsediyor ve etkin karbonu gazları, kokuları, VOC (Uçucu Organik Bileşikler) üzere evsel buharları emiyor. HEPA filtresi, insan saç telinden 300 kat daha ince, 0,1 mikron boyutuna kadar partikülleri bile yakalıyor.

Kişiye özel alanlar için tasarlanan Dyson Pure Cool Me akustik olarak mümkün olduğunca sessiz olacak biçimde tasarlandı. Aygıtın tabanında bulunan akustik ses inceltme köpük katmanı motordan gelen gürültüyü emerek daha sessiz bir performans sunuyor.

Dyson ses mühendisleri Dyson Pure Cool Me bireye özel hava temizleyici fanı yakın uzaklıkta kullanmanın keyifli olmasını sağlamak için Dyson’ın yarı yankısız odalarında hem ses düzeyini hem de ses kalitesini ölçen ve aygıttan yalnızca 20 cm uzaklıkta 1000’den fazla test gerçekleştirdi.

Akıllı bir ışık algılama sistemine sahip olan eser, ortam ışığını etkin olarak izliyor. LCD ekran, ortamınızla ahenk sağlamak için gerçek vakitli olarak otomatik bir halde kararıyor yahut aydınlanıyor. Sistem, alanın karanlık olduğunu tespit ettiğinde, LCD ekran otomatik olarak kapanıyor. Uyku zamanlayıcısıysa makinenin 30 dakikadan 8 saate kadar aralıklarla kapanması için ayarlanabiliyor.

Başa dön tuşu