Elon Musk Akıl Okuyan Neuralink Planlarını Duyurdu

Amaç ise vakit içerisinde felçli insanlara aygıtlar implant ederek telefonları yahut bilgisayarları denetim edebilmelerini sağlamak.

2017 yılında hayata geçirilen ve değerli ilerlemelerin kaydedildiği projenin insan ve makine zekasını bir ortak ömür (simbiyoz) haline getireceği tabir ediliyor. Öncelikle kullanılacak esnek iş parçacıklarının, mevcut insan-beyin arayüzlerinde kullanılan malzemelere nazaran beyne daha az ziyan vereceğinin altı çiziliyor. Ayrıyeten 4 ile 6 μm genişliğindeki, yani insan saçından daha ince bu iş parçacıkları, yüksek ölçüde bilgi aktarma imkanını da yaratacak. Sistemin 96 iş parçacığı ortasında dağıtılmış dizin başına en fazla 3,072 elektrot içereceği de bilgiler ortasında.

Beyne enjekte edilecek olan bu ince iplikler nöronların aktivitesini gösterecek. Kablosuz implant ise beyne bir robot ile yerleştiriliyor ve insan beyni bilgisayar yahut telefonlarla irtibat kurabilir hale geliyor.

Öte yandan, aygıtın bugüne kadar sadece hayvanlar üzerinde test edildiğini de belirtmek gerek. Hatta bir maymunun beyni ile bir bilgisayarı denetim edebildiği de paylaşılıyor. Bundan sonrası için Neuralink projesinin 2020 yılında insanlar üzerinde denenebilmesi için ABD Besin ve İlaç Dairesi (FDA)’nden onay beklendiği bilgisi veriliyor.

Başa dön tuşu