Facebook ve Ray-Ban Yeni Bir Akıllı Gözlük İçin Anlaştı

Facebook ve Ray-Ban ana kuruluşu Luxottica kullanıcıların hakikaten takmak isteyeceği bir artırılmış gerçeklik gözlüğü geliştirmek üzere güç birliği yapmış durumda.

Son birkaç yıldır Londra’daki Facebook Reality Labs tarafından yürütülen proje için yardım arayışında olunduğu ve Luxottica’nın aranan kan olduğu belirtiliyor. Artırılmış gerçeklik gözlüğünün tüketicilere ulaşmasının ise 2023 ile 2025 yılları ortasında gerçekleşeceği söyleniyor. Kullanıcıların aramalara karşılık vermesine müsaade verecek eser ayrıyeten, kullanıcıların küçük bir ekranda bilgileri görmesini ve toplumsal medya üzerinden arkadaşlarına ve takipçilerine canlı yayın yapmasını sağlayacak.

Facebook’un eseri için bir yapay zekalı sesli asistan geliştirdiği ve kullanıcıların gözlüğe komutları bu sayede verebileceği paylaşılıyor. Ek olarak, Agios kod isimli bir yüzük aygıtla yeniden kullanıcıların hareket sensörü ile bilgi girişi yapabilmesinin de mümkün hale getirileceği kaydediliyor.

Bu akıllı gözlüğün estetiğinin geliştirme sürecinin ana tasalarından biri olduğu ve boyutların küçültülerek kullanıcıların nitekim kullanabileceği bir eser yaratılmak istendiği vurgulanıyor. Facebook ve Luxottica şu an için eserle ilgili olarak rastgele bir açıklama yapmıyor.

Başa dön tuşu