Fındık Yağının Faydaları ve En İyi Kullanım Şekilleri

Fındık yağı, kavrulmuş ve sıkılmış iç fındıklardan elde edilen hoş kokulu bir bitkisel yağdır. Katıldığı tariflere zengin, toprak notalı, nazikçe kızartılmış bir aroma ve tereyağını anımsatan bir tat katar. Dünya çapında ünlü Fransız mutfağında gourmet yağ olarak kabul edilen fındık yağı, güçlü tat profili ötesinde bütünsel sağlığı destekleyen bir dizi faydaya sahiptir. Makro ve mikro besinler açısından zengin içeriği, hem fiziksel sağlığı destekler hem de cildi ve saçları güzelleştirir. Sizin için fındık yağının avantajlarını ve hayatınıza rahatlıkla entegre edebileceğiniz en iyi kullanım şekillerini yazdık!

Fındık yağının besin özellikleri

Fındık yağı, genellikle tekli doymamış yağlardan ve E vitamini içerir. Tekli doymamış yağlar, kolesterolü düzenleyici nitelikleri sayesinde kalp sağlığına dosttur. E vitamini ise hücresel sağlığı destekleyen son derece etkili bir antioksidandır.

Bir yemek kaşığı fındık yağında bulunan tüm besin ve kalori değerleri aşağıdaki gibidir:

 • Tekli doymamış yağ: 10 gram
 • Çoklu doymamış yağ: 3 gram
 • E vitamini: 4.3 miligram (Günlük değerin yüzde 23’ünü tek başına karşılar.)
 • Omega-6 yağ asitleri: 3 gram
 • Doymuş yağ: 1 gram
 • Kolesterol: 0 miligram
 • Sodyum: 0 miligram
 • Karbonhidrat: 0 gram
 • Protein: 0 gram

Kalori: 120

Fındık Yağının Sağlık Faydaları

Fındık yağı, hücresel sağlık, dolaşım sistemi ve cilt/saç sağlığı olmak üzere üç temel alanda bedensel sağlığı destekler.

Hücresel Sağlık

En küçük yapı taşımız olan hücrelerimiz, kendi faaliyetlerinin yanı sıra güneşin zararlı ışınları gibi çeşitli çevresel etmenlerin etkisi altında serbest radikal adı verilen atıkları üretir. Bu atıklar, kendi savunma sistemimiz içinde, vücudumuzda sentezlenen antioksidanlar tarafından nötralize edilir. Eğer sahip olduğumuz antioksidanlar serbest radikal miktarına yetişemezse, oksidatif stres ortaya çıkar. Oksidatif stres, hücresel seviyeden başlayarak bütünsel sağlığı yavaşça etkiler. Kronik hastalıklara yakalanma riskini artırır ve yaşlanma sürecini hızlandırır. Oksidatif stresi azaltmanın en iyi yolu, bu açığı kapatmak yani antioksidan açısından zengin beslenmektir.

Fındık yağı, mükemmel bir antioksidan kaynağı olup hücrelerimizi hasardan korumaya yardımcı olur. İçerdiği E vitamini, fenolik bileşikler ve flavonoidler birleşerek oksidatif stresin zararlı etkilerini en aza indirmeye çalışır. Aynı zamanda mevcut savunma sistemini güçlendirir. Fındık yağı, günümüzde bilişsel hastalıklar dahil birçok rahatsızlıkla ilişkilendirilen bedensel enflamasyonu da azaltmaya yardımcı olur.

Kalp Sağlığı

Tekli doymamış yağ asitleri, kanındaki kötü kolesterolü (LDL) azaltmaya ve iyi kolesterolü (HDL) artırmaya yardımcı olur. Fındık yağı, özellikle oleik asit bakımından zengin olan tekli doymamış yağ asitleri içerir. Yapılan bir araştırmaya göre, LDL’nin azaltılması, kan lipid değerlerinin düzeltilmesi ve bedensel enflamasyonun azaltılması konusunda fındık, diğer tüm kuru yemişlere göre daha etkili olmuştur. Bu nedenle, beslenmede fındık yağına yer vermek, kalp sağlığını koruma ve dolaşım hastalıklarına yakalanma riskini azaltma konusunda çok iyi bir seçenektir.

Cilt ve Saç Sağlığı

Fındık yağı topikal olarak kullanıldığında son derece etkili bir cilt ve saç bakım ürünüdür. Hafif yapısı sayesinde cilde ve saça sürüldüğünde hızla emilen fındık yağı, içerdiği yüksek E vitamini düzeyi nedeniyle nemlendirici bir işlev gösterir.

Fındık yağı cildin nem dengesini sağlama, elastikiyetini ve dolgunluğunu artırma konusunda yardımcı olur. Antioksidan ve sağlıklı yağlar açısından zengin olması sayesinde cilt bariyerini onarır. Bu da akne, kuruluk, kızarıklık gibi cilt problemlerinin giderilmesine ve cilt dokusunun iyileştirilmesine katkıda bulunur. Serbest radikallere karşı antioksidan etki gösterdiği için, fındık yağı düzenli kullanımda ince çizgileri, kırışıklıkları ve lekeleri hafifletmeye yardımcı olabilir. Ciltteki enflamasyonu azaltarak hassas ve tahriş olmuş ciltleri sakinleştirebilir.

Cilt üzerindeki avantajlarını saç derisinde de sergileyen fındık yağı, zengin besin içeriği ile saç köklerini besler. Saçların daha güçlü ve sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Aynı zamanda saç derisine nüfuz ederek saç tellerini daha parlak ve yumuşak hale getirir. Fındık yağının antibakteriyel ve antifungal özellikleri saç derisindeki kaşıntı, dökülme, kepek gibi problemlerin hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Fındık yağı nasıl kullanılabilir?

Fındık yağının faydalarından yararlanmak için, isterseniz beslenmenize ekleyebilir veya cilt ve saç bakım rutininize dahil edebilirsiniz. Optimal sonuçlar için kullanılan fındık yağının kaliteli bir üretim sürecinden geçmiş olması ve hiçbir katkı maddesi içermemesi önemlidir.

Beslenmede fındık yağı:

 • Fındık yağı, sirke, limon, baharatlar ve taze otlarla harika bir uyum sağladığı için lezzetli salata sosları ve dip soslar hazırlamak için kullanılabilir.
 • Fındık yağı, pişmiş sebzelerin, makarnaların ve ızgara etlerin üzerine gezdirilerek yemeklerin lezzetini artırabilir.
 • Hafif tatlı fındık aroması sayesinde kek, kurabiye, pasta ve ekmek tariflerinde kullanılabilir.

Saç ve cilt bakımında fındık yağı:

 • Avuca birkaç damla alınan fındık yağı temiz ve kuru cilde masaj yaparak uygulanabilir. Yüz, vücut ve eller için nemlendirici yerine geçebilir.
 • Cilt bakımında kullanılan diğer serumlar ile karıştırılarak daha etkili bir yüz yağı elde edilebilir.
 • Fındık yağı, makyaj temizleyicinin yerine geçebilir.
 • Saç uçlarına uygulanan fındık yağı elektriklenmeyi alırken saçların daha parlak ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olabilir.
 • Saç derisine masaj yaparak uygulanan fındık yağı, kuruluğu, kızarıklığı ve döküntüyü azaltabilir.

Saç ve cilt bakımına eklenen fındık yağının öncelikle ciltte test edilmesi, kolda küçük bir bölgeye sürülerek herhangi bir alerjik reaksiyon olup olmadığının kontrol edilmesi önerilir.

Başa dön tuşu