Firefox 74 Sonrası Sürümler 4 Haftada 1 Çıkacak

Mozilla, yeni yılda Firefox sürümlerinin 4 haftada 1 sunulmaya başlanacağını duyurdu. Yeni sürüm takvimine hazırlık için ortadaki boşluğun sonraki birkaç sürümde kapatılması bekleniyor. Bunun için de döngünün 7 haftadan 6 haftaya, daha sonraysa 5 haftadan 4 haftaya düşürülmesi sağlanacak. 4 haftalık döngüye ise Firefox 74 sonrası sürümler ile büsbütün geçilmiş olacak. Bunun da 10 Mart 2020 tarihinde gerçekleşmesi hedefleniyor.

Uzatılmış Dayanak Sürümü (ESR) takviminin ise değişmeyeceği belirtiliyor. Yeni büyük ESR sürümünün yeniden 12 ayda 1 sunulması bekleniyor. Sonraki büyük ESR sürümleri ise Haziran 2020 ve Haziran 2021 tarihlerinde gelecek.

Mozilla tarafından kimi yeni özelliklerle A/B testlerinin sürdürüleceği paylaşılıyor. Bunun şirketin eserleri tüm kullanıcılara sunmadan evvel daha geniş bir kitle ortasında test etmesini sağlayacağı kaydediliyor. Ek olarak, bu deneylerin şu anda sürüm döngüleri ile kontaklı olmadığı ve yeni program gelecek yıl yürürlüğe girdiğinde de olmayacağı vurgulanıyor.

Bu değişiklikle kullanıcılar olağanda olduğunda 2 hafta daha erken yeni özelliklere kavuşmuş olacak. A/B testi ve yeni sürümlerin Firefox Nightly, Beta ve Developer Edition testleri ise kararlılık sıkıntılarının da önüne geçilecek.

Başa dön tuşu