Google 50 TL’ye satıldı! Latife değil! Bu kusur Google’ı üzecek!

Google’ın alan ismi bir ülkede satışa yaşanan bir yanılgıdan ötürü satışa çıktı. Yaşanan bu yanılgıya pahalandıran bir kişi Google’ın alan ismini 50 TL üzere inanılmaz derecede komik bir sayıya satın aldı. Pekala, bu olay nasıl patlak verdi?

Arjantin’deki beşerler, birkaç saat boyunca Google’ın arama motoruna erişemediler. Bu erişim sorunu sonrasında alan isminin satılık olduğunu keşfettikten biri 50 TL’yi verdi ve Google’ı satın aldı.

Nicolás Kuroña, Google alan ismini sırf 540 Arjantin Pezosu yani 50 TL ile satın aldı. Kulağa çılgınca gelse de, kullanıcı alanı yasal olarak satın aldığını açıkladı. MercoPress tarafından hazırlanan bir rapora nazaran, kullanıcı google.com.ar tesir alanının 21 Nisan’da müddetinin dolduğunu ve satın alınmaya hazır olduğunu sav etti.

Bu, arama motoru web sitesinin birkaç saatliğine süreksiz olarak kapatılmasına yol açtı. Google’ın Arjantin’in google.com.ar alanını yenilemeyi unutmasından ötürü yaşanan bu olaya siber güvenlik lisanında Cybersquatting deniyor. Cybersquatting yaparak öteki firmanın alan ismini satın almak da yasa dışı değil. Buna birinci gelen alır mantığı diyebiliriz.

Ancak yaşanan bu olaydan sonra arama motoru devinin düğmeye bastığı ve alan ismini tekrardan aldığı söyleniyor. Şimdilik ne Google ne de alan ismini satan nic.ar sicil dairesi bu olay hakkında yorum yapmadı. Gelişmeler yaşandıkça sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Bakalım Google cephesinden bir açıklama gelecek mi?

Başa dön tuşu