Google konum verilerini ihlal ettiği için 392 milyon dolar tazminat ödeyecek

Google, şirketin pozisyon takibine ait bir soruşturmayla 40 ABD eyaletle 391,5 milyon dolarlık bir muahedeye varmayı kabul etti. İşte ayrıntılar;

Michigan Başsavcılığı, Google’ın ihlaller sonucu 391,5 milyon dolar ödeyeceğini açıkladı. 40 ABD eyaletinde dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google’ın, kullanıcıların pozisyonlarını yasa dışı olarak izlediği istikametinde soruşturma başlatılmıştı. Oregon ve Nebraska tarafından yürütülen soruşturma sonucu şirketin kullanıcı pozisyonlarını yasa dışı bir halde izlediği ortaya çıkarılarak Google yüklü ölçüde para ceasına çarptırıldı.

Bu ortada Iowa Başsavcılığı, ödemeye ek olarak, Google’ın pozisyon izleme gerçekleştiği tüketicilere karşı daha şeffaf olması ve belli bir web sitesinde pozisyon izleme bilgileri hakkında detaylı bilgi sağlaması gerektiğini duyurdu.

Iowa Başsavcısı Tom Miller açıklamasında şu tabirlere yer verdi;

“Tüketiciler aygıtlarında pozisyon datalarını paylaşmamayı seçerlerse, hiçbir şirketin faaliyetlerini takip etmediğinden emin olmalılar” dedi. “Bu mutabakat, şirketlerin tüketicilere ve federal ve eyalet maddelerine nasıl uyduklarına karşı şeffaf olmaları gerektiğini gösteriyor”

Başsavcılar muahedeyi tüketiciler için tarihi bir zafer ve ABD tarihinde en büyük özel muahede olarak nitelendirdi.

Connecticut Başsavcısı William Tong yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“391.5 milyon dolarlık bu muahede, teknolojiye bağımlılığın çağda tüketiciler için tarihi bir zafer. Pozisyon bilgileri, Google`ın topladığı en hassas ve kıymetli şahsî bilgiler ve müşterilerin buna uymamasının birçok neden olabilir.

Google karşı birinci dava değil!

Arizona eyaleti de Google`a karşı benzeri bir dava açmış ve Ekim 2022’de şirketle 85 milyon dolar muahedeye varılmıştı.

Benzer halde, Teksas, Indiana, Washington eyaleti ve Columbia Bölgesi de Google’a kullanıcıların kapalılığını ihlal eden, hileli site izleme uygulamaları nedeniyle ocak ayında dava açmıştı. Son devirlerde bilhassa kapalılık prensipleri nedeniyle sık sık davayla karşılaşan Google’ın hem kullanıcılarını elinde tutmak, hem de daha fazla tazminat ödememek için şeffaf unsurlarına sadık kalması gerekiyor.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu