NVIDIA Ampere Ekran Kartları Ne Zaman Geliyor?

NVIDIA Ampere isimli yeni jenerasyon grafik süreç ünitelerinin 2020 yılının birinci yarısında piyasaya sürülebileceği ileri sürüldü. Bu manada daha yeni diyebileceğimiz GeForce RTX Super serisi sonrasında, şirketin önümüzdeki aylarda Turing serisi ekran kartlarının yerini alacak modellerle bizleri şaşırtması mümkün. Ampere’in GeForce RTX  2080 Ti ve RTX 2080 Super üzere üst düzey ekran kartlarının yerini alması bekleniyor. Ek olarak, yeni ekran kartı jenerasyonu ile birçok performans ve teknoloji geliştirmesinin de kullanıcılara sunulacağına kesin gözüyle bakabiliriz.

Yeni kuşak ekran kartlarının 7 nanometre üretilme ihtimalinin hayli yüksek olduğu belirtiliyor. Böylelikle mevcut Turing modellerinin de üzerine şurası olduğu artık yaşlanmış 12 nanometre üretim de rafa kaldırılmış olacak. Transistör yoğunluğunun yüzde 50 artırılabilmesinin önünü açacak bu üretim tekniği, daha fazla performans ve daha düşük güç tüketimi manasında ilerleme sağlayacak.

Ampere’nin nerede üretileceği şimdi meçhul lakin TSMC ile yaşanan teslimat sıkıntıları sebebiyle NVIDIA’nın tercihinin Samsung olacağı söyleniyor. Mimari geliştirmeler ile ray tracing teknolojisi için daha fazla donanımın ayrılması ve ekosistemini desteklemek için daha fazla donanım ile yazılım dayanağının sunulması da beklentiler ortasında.

Başa dön tuşu