Google Kuantum Üstünlüğü Elde Etti

Mart 2018 tarihinde Google tarafından Bristlecone ismi ile bir 72 kübit kuantum bilgisayar çipi duyurulmuştu. Şirket bu çip sayesinde kuantum üstünlüğü elde edebilecekleri konusunda hayli optimist bir bakış açısına sahipti. Son haberler ise, Google ile çalışan araştırmacıların Bristlecone çipinin hafifletilmiş bir sürümü olan 53 kübit Sycamore ile bunu başardığı tarafında. Araştırmacılar bulgularını se NASA internet sitesi üzerinden duyurdu fakat kısa müddet içerisinde makalenin siteden kaldırıldığı fark edildi.

Makalede araştırmacılar, işlemcilerinin en gelişmiş “klasik” bilgisayarların 10.000 yılda tamamlayabileceği bir hesaplama yapabildiğini ileri sürüyor. 53 kübit kuantum bilgisayar ise bunu sadece 3 dakika 20 saniyede çözerek kuantum üstünlüğü elde edildi.

Bu hayli değerli olduğuna da vurgu yapılıyor. Tarihte birinci kere yalnızca kuantum bilgisayarların çözebileceği bir sorun olduğu, münasebetiyle kuantum üstünlüğü sözünün gösterildiğinin altı çiziliyor. Bir hesaplama için 10.000 yıllık çalışma mühletinin muhakkak mümkün olmadığına da ayrıyeten dikkat çekiliyor.

Bilinen tüm klasik algoritmalara nazaran bu etkileyici hızlanma, hesaplamalı bir vazifede kuantum üstünlüğünün deneysel olarak gerçekleşmesini sağlıyor ve çok beklenen bir süreç paradigmasının ortaya çıkmasını müjdeliyor. Bilindiği kadarıyla da bu deney yalnızca kuantum işlemcide yapılabilecek birinci hesaplamayı işaret ediyor.

Araştırmacılar kuantum üstünlüğünün “tam ölçekli kuantum hesaplama yolunda bir kilometre taşı” olduğunu kaydediyor. Ayrıyeten, kuantum bilgisayarların gücünün doğrusal olarak değil, katlanarak artacağını söyleyen Moore Yasası için de bunun bir muvaffakiyet olduğu ortada.

Kuantum bilgisayarların klâsik bilgisayarların yerini alması için hala epeyce uzun vakit olduğunu da unutmamak gerek.

Başa dön tuşu