Google, Microsoft ve Amazon Üretimi Çin Dışına Taşımayı Planlıyor

G20 doruğu sırasında ABD Lideri Donald Trump bir nebze olsun ölçülü bildiriler verse de teknoloji devleri üretim konusunda değerli adımlar atmaya hazırlanıyor. Son haberlere nazaran, Google, Microsoft, Amazon üzere şirketler üretimlerinin kıymetli bir kısmını Çin dışına taşımak üzere planlar yapıyor.

Telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve oyun konsollarına uygulanan vergilerin ABD vatandaşları için fiyatları yükselteceğinin altı çiziliyor. Öte yandan, Çin dışındaki ülkelerde üretim yapmanın da üretim maliyetlerini artırması riski bulunuyor. Dizüstü bilgisayar üretimi tarafında Dell’in yüzde 30, HP’nin ise yüzde 20’lik kısımı taşımak için planlar yaptığı söyleniyor.

Sadece bu iki şirketin 2018 yılında toplamda 70 milyon dizüstü bilgisayar sevkiyatı gerçekleştirdiğini belirtelim. Kimi şirketler ise Vietnam, Tayvan, Endonezya ve Tayland üzere Güneydoğu Asya ülkelerindeki seçeneklere bakıyor. Google’ın Nest, Amazon’un Kindle ve Echo, Nintendo’nun ise ucuz Switch modelini Çin dışına taşımaya çalıştığı da bilgiler ortasında.  Listede öteki ismi geçen şirketler ortasında Sony, Lenovo, Acer ve Asustek de bulunuyor.

Sunucu tarafında ise Quanta Computer ve Inventec yer alırken, Foxconn ise birtakım Apple iPhone’ları Hindistan’da üretme hazırlığında. Yani herkes vergilerden kurtulmak için önemli gayret içerisinde.

Bu müddet zarfında ABD-Çin ortasında bir tahlil olup olmayacağı ise merak konusu.

Başa dön tuşu