Google’dan Reklam Engelleyici Uzantıları İlgilendiren Açıkla

Google’ın reklam engelleyici uzantıları engelleyecek Manifest V3’e geçişi ertelendiği açıklandı. Geçiş sürecinin ocak ayında yapılması planlanıyordu.

Google, günümüzün en popüler tarayıcısı olmaya devam eden Chrome için geçtiğimiz aylarda önemli bir yeniliği duyurmuştu. Google Chome eklentilerinin tarayıcıya bilgi sunan ‘manifest’ dosyası, “Manifest V3”e geçiş yapmaya hazırlanıyordu.

Google, yeni geçiş ile birlikte uzantıların güvenlik, gizlilik ve performansını artırmayı hedeflese de, kullanıcılar için büyük bir eksisi de olacaktı. Manifest V3 ile reklam engelleyici uzantıların da önüne geçilecekti. Fakat bugün, Google’dan bir nebze sevindiren haber geldi.

Google, değişikliği erteledi, ama iptal etmedi:

google chrome

Google uzantılarının geliştirici danışmanlarından Simeon Vincent, uzantı geliştiricilerine gönderdiği mesajda Manifest V3’e geçişin ertelendiğini açıkladı. Normalde 2023 yılının ocak ayında yapılması planlanan geçiş için yeni tarih belirlenmedi.

Peki, Manifest V3 reklam engelleyici uzantıların önüne nasıl geçecek?

Manifest V3, reklam engelleyici uzantıların faydalandığı uygulama programlama arayüzü (API) Web Request’i tarihin tozlu sayfalarına gömecek. Bu API’ın yerini yeni ‘Declarative Net Request’ API’ı alacak.

Yeni API, güvenlik risklerini en düşük seviyeye düşürmek için barındırdığı önlemlerle reklam engelleyici uzantılara büyük zorluk çıkaracak. Üstelik yeni değişim, sadece Chrome tarayıcısını değil, Chromium tabanlı tüm tarayıcıları (Edge, Brave ve Opera) da etkileyecek.

Google Chrome’un Şifre Unutma Derdini Sona Erdirecek “Geçiş Anahtarı” Özelliği Kullanıma Sunuldu!

Kaynak :
https://groups.google.com/u/0/a/chromium.org/g/chromium-extensions/c/zQ77HkGmK9E?pli=1

Başa dön tuşu