Intel Xe Ekran Kartı Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Intel kıdemli lider yardımcısı Raja Koduri, Rus YouTube kanalı PRO Hi-Tech ile yaptığı röportaj sırasında, şirketinin GPU konusundaki çalışmaları hakkında da konuşmayı ihmal etmedi. Arctic Sound kod ismine sahip olan ve Intel Xe olarak bildiğiniz ekran kartı serisinin bütçe dostu olacak olması ise en dikkat çeken mevzu oldu. Buna nazaran şirket, birinci olarak 200 dolar düzeyinden başlayan orta düzey ekran kartları ile piyasaya giriş yapacak. Kurumsal tahliller için HBM bellek ile gelecek ekran kartlarının ise bunları takip edeceği belirtiliyor.

AMD’yi bırakarak Intel’e geçen Koduri, AMD’nin stratejisini takip edeceklerini söylemekten de geri kalmıyor. Birebir 199 dolara satılan Radeon RX 480 üzere, fiyat noktasında şirket agresif bir strateji izleyecek. Bütçeye uygun ve uygun performans gösteren ekran kartlarının büyük kitlelere sunulması hedeflenirken, Koduri ekran kartlarını “herkes için” olarak nitelendiriyor. Ayrıyeten, Intel’in mevcut stratejisinin performans konusunda değil, tüketicilere mümkün olan en uygun pahası sağlayarak fiyat konusuna odaklandığı vurgulanıyor.

Intel gelecek 2-3 yıl içerisinde tüm ekran kartı serilerini piyasaya sınmayı planlıyor. Ortak bir mimarinin tüketici işlemcilerindeki iGPU’lardan bilgi merkezi GPU’larına kadar sunulacağı da bilgiler ortasında.

Başa dön tuşu