iPhone 11 Performans Testi Sonuçları Ortaya Çıktı

10 Eylül’de gerçekleşecek olan Apple özel aktifliğine sayılı günler kala, üç farklı üyeden oluşacağı söylenen iPhone 11 ailesinin nispeten uygun fiyatlı üyesi iPhone 11, Geekbench testinde ortaya çıktı. Böylece RAM kapasitesi gün yüzüne çıkan telefonun, nasıl bir performans sergileyeceği hakkında da birinci defa bilgi sahibi olabildik.

A13 Yonga Setli iPhone 11 Performans Testinde

Geekbench 4.4.1 testinde beliren “iPhone12,1” isimli telefonun iPhone 11 olduğuna kesin gözüyle bakılıyor, çünkü daha evvel yeni jenerasyon iPhone XR’nin N101AP anakart koduyla geleceği ortaya çıkmıştı. O denli ki test sonuçları da konuğun iPhone 11 olduğunu doğrular nitelikte.

Test sonuçlarına bakacak olursak; 6 çekirdekli A13 yonga setinin güç vereceği iPhone 11, tek çekirdek testinden 5415 puan alırken, çoklu çekirdek testinden ise 11294 puan elde ederek ayrılıyor. Telefonun tekli çekirdek skoruna bakarak, tıpkı testten 4800 puan alan iPhone XR’a kıyasla tek çekirdekte yüzde 12’lik bir performans artışı yaşandığını söyleyebiliriz. Lakin sadece Geekbench skoruna bakarak performans değişimini yorumlamak hakikat olmaz.

İkisi yüksek performans ve dört tanesi de yüksek verimlilik çekirdeğine konut sahipliği yapması beklenen A13 yonga setinin azamî çalışma suratının 2.66 GHz olduğu görülmekte. A13 yonga setinin, iPhone XR’a güç veren ve azamî çalışma suratı 2.49 GHz olan A12 Bionic çipinden yüzde 7 daha yüksek çalışma suratı frekansına eriştiğini görülüyor.

Şunu da unutmamak gerek; iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max’in alacağı puanlar, iPhone 11’den bir ölçü daha düşük olabilir. Bunun yegane sebebi ise iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max’in iPhone 11’e kıyasla daha yüksek çözünürlüklü bir ekran ile geleceği tezleri. Daha yüksek çözünürlüklü bir ekran, işlemciyi daha çok yoracağından, tıpkı yonga dahi olsa testlerdeki skorlar değişkenlik gösterebilir. Emsal bir tabloyu iPhone XR ile iPhone XS/XS Max sonuçlarında gözlemlemiştik.

iPhone 11, 4 GB RAM ile Geliyor

Geekbench testi sonuçları, iPhone 11 hakkında çıkan dedikoduları da doğrular nitelikte. Çünkü test sonuçlarına nazaran telefon 4 GB RAM ile birlikte gelecek. Selefi iPhone XR’a kıyasla 1 GB daha fazla sistem belleğine mesken sahipliği yapan telefon, ailenin öteki fertleri hakkında da bilgi sahibi olmamızı sağlıyor. Zira iPhone 11 modelinin 4 GB RAM’le gelecek olması iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max’in 6 GB sistem belleğine sahip olacağının bir işaretçisi olarak yorumlanıyor.

Başa dön tuşu