Karanlık Mod, OLED Telefonların Pil Ömrünü Arttırıyor

iOS 13 yazılımı karanlık mod özelliğini destekliyor. Bu mod üzerinde yapılan testlerde özelliğin pil ömrünü yüzde 30 arttırdığı gözlendi.

Düşük ışıklı ya da karanlık ortamlarda göz yorgunluğunu önlemeye yardımcı olan Karanlık Mod özelliği, tıpkı vakitte pil ömrünü de arttırıyor. Bu manada yapılan test kapsamında, OLED ekranlı iPhone aygıtın karanlık moddayken, ışık moduna nazaran ne seviyede şarj tükettiğini ortaya çıktı.

PhoneBuff tarafından gerçekleştirilen testte, İki iPhone XS aygıtı kullanıldı. Aygıtlardan biri açık modda iken, oburu karanlık mod ayarına getirildi. Telefonlar üzerinde süreçler yapan robot kollar, eş vakitli olarak YouTube görüntüsü izlemek, Google haritalarında gezinmek, İletiler uygulamasını kullanmak ve Twitter’da gezinmek üzere misyonları gerçekleştirdi.

Sonuçlar, iOS 13’ün karanlık modunun iPhone XS’in pil ömrünü uzatmaya sahiden yardımcı olduğunu gösterdi. Açık moddaki aygıt pili bittiğinde, karanlık moddaki iPhone hala yüzde 30 bataryaya sahipti.

Telefonlar ortasındaki karşılaştırmayı tablodan görebilirsiniz:

Öte yandan, test sırasında yalnızca karanlık modu destekleyen uygulamalar kullanıldı. Tıpkı vakitte telefonlar 200 nitte çalışıyordu, bu nedenle şayet testi uygulamak isteyenleriniz olursa, sonuçlar parlaklık ayarlarınıza bağlı olarak değişecektir.

OLED’lerde siyah rengi gösterirken piksellerin kapatıldığını, LCD’de ise ekranda ne gösterildiğine bakılmaksızın piksellerin yanmaya devam ettiği biliniyor. Lakin Karanık mod ve bu moda uygun uygulamaları kullanmanın pil ömrüne olan katkısı birinci defa bu türlü kapsamlı bir teste natürel tutuldu.

Geçen yıl Google, Android Dev Zirvesi’nde benzeri bir karanlık mod testinin sonuçlarını kamuoyuna duyurmuştu. Burada, OLED ekran kullanan ve orjinal piksele sahip, hem olağan hem de gece modlarında iki aygıt (LCD ve iPhone 7) ortasındaki güç kullanımı farkı gösterildi. Google’ın aygıtı olağan modda azamî parlaklıkta 250mA, Apple’ın telefonu ise 230mA’de idi. Azamî parlaklıkta ve gece modunda, piksel’in çekimi yüzde 63 oranında 92mA’ya düşerken, iPhone birebir kaldı.

Başa dön tuşu