macOS Catalina Güncellemesi Çıktı

Apple tarafından beklenen macOS Catalina güncellemesi sonun yayınlandı. Mac modelleri için yeni bir tecrübe sunacak olan macOS 10.15 işletim sistemi birçok özellik ve değişimi de beraberinde getiriyor. Birinci olarak göze çarpansa artık iTunes uygulamasının olmaması. Ek olarak, Apple Arcade yüzden fazla oyun ile birlikte oyunseverlerin beğenisine sunuldu. Sidecar ile iPad tabletlerin harici Mac ekranı olarak kullanılabilmesi, Ekran Süresi, yeni Bul uygulaması ve çok daha fazlası Catalina’nın öne çıkanları ortasında.

Ayrı Apple Music, Apple Podcasts ve Apple TV uygulamaları: macOS Catalina ile iTunes yerini üç yesyeni uygulamaya bırakıyor. Bu uygulamalar, kullanıcıların favori müzik, TV programı, sinema ve podcast’lerini keşfetme ve tümünün keyfini çıkarma biçimlerini büyük ölçüde kolaylaştıracak ve güzelleştirecek.

Sidecar: Sidecar, iPad’in Mac’iniz için ek bir ekran olarak ve desteklenen Mac uygulamalarında yüksek hassasiyet sunan bir çizim tableti olarak kullanılmasına imkan veriyor. Bu özellik iPad’nizi harici Mac ekranı olarak kullanmanıza da imkan sağlıyor.

Apple Arcade: Yüzden fazla Apple Arcade oyunu artık Mac kullanıcılarının a beğenisine sunuluyor. Ayrıyeten, Xbox yahut PS4 DualShock kablosuz oyun kumandalarınızı aygıtınızla eşleyebiliyorsunuz.

Ekran Mühleti: Mac’teki Ekran Mühleti özelliği kullanıcıların uygulamalarda ve web sitelerinde ne kadar vakit geçirdiklerini anlamalarına yardımcı oluyor ve onlara vakitlerini diledikleri üzere yönetmeleri için araçlar sunuyor.

Bul: Bu uygulama ile kayıp yahut çalınmış bir Mac’in pozisyonu, Mac offline olduğunda bile öteki Apple aygıtları üzerinden inançlı ve anonim bir formda sahibine iletilebiliyor.

Yenilenen Uygulamalar: macOS Catalina ile geliştiricilere, iPad uygulamalarını Mac’e getirmelerini inanılmaz derecede kolaylaştıran yeni API’lar ve araçlar sunuluyor. Fotoğraflar, Safari, Mail, Notlar ve Anımsatıcılar için de ilave iyileştirmeler sunuluyor.

Güvenlik ve Erişilebilirlik: macOS Catalina’daki Gatekeeper, tüm uygulamaları bilinen güvenlik problemlerine karşı denetim ediyor ve tüm uygulamaların kullanıcı dokümanlarına erişmeden evvel müsaade istemesini zarurî tutuyor. Approve with Apple Watch (Apple Watch ile onaylama) özelliği ile kullanıcılar, güvenlikle ilgili birçok doğrulama talebine Apple Watch’larındaki yan düğmeye basarak onay verebiliyorlar.  Şimdi T2 Güvenlik Çipi’ne sahip tüm Mac’ler, hırsızlar için aygıtların cazipliğini azaltan Aktifleştirme Kilidi özelliğini destekliyor. Apple, macOS Catalina ile her kullanıcının Mac’inden en düzgün halde yararlanmasına yardımcı olan yeni yardımcı teknolojiler sunuyor. Voice Control, klâsik giriş aygıtlarını kullanamayan kullanıcıların yerleşik Siri konuşma algılama teknolojisiyle Mac’lerini büsbütün seslerini kullanarak denetim etmelerine imkan veriyor. Bu teknoloji ile ferdî bilgiler de saklı tutuluyor. Yeni etiketler ve ızgaralar ile kullanıcılar, kapsamlı gezinme araçlarını kullanarak neredeyse tüm uygulamalarla etkileşime geçebiliyorlar ve bu süreçte ses sürece süreci aygıt üzerinde gerçekleşiyor. Voice Control artık iOS ve iPadOS’ta da sunuluyor. Böylelikle kullanıcılar büsbütün seslerini kullanarak aygıtlarını denetim edebiliyor, hatta dokunma ve kaydırma üzere hareketleri yapabiliyorlar.

macOS Catalina Nasıl İndirilir?

macOS Catalina 10.15 için Mac App Store uygulamasına giderek en yeni sürümü indirip yükleyerek çabucak kullanmaya başlayabilirsiniz. Alışılmış ki “macOS Catalina Yüklemeden Evvel Yapılması Gerekenler” başlıklı makalemizi evvelden kesinlikle okumanızı öneriyoruz.

macOS Catalina Uyumlu Mac Modelleri

  • 12 inç MacBook
  • MacBook Air, 2012 yahut daha yenisi
  • MacBook Pro, 2012 yahut daha yenisi
  • Mac küçük, 2012 yahut daha yenisi
  • iMac, 2012 yahut daha yenisi
  • iMac Pro
  • Mac Pro, 2013 yahut daha yenisi
Başa dön tuşu