Mahkeme: Ekşi Sözlük Engeli “İfade Özgürlüğü İhlali”

Erişim engelleriyle gündemde olan Ekşi Sözlük’ten konuya ilişkin açıklama geldi. Açıklamaya göre Anayasa Mahkemesi, kararın ifade özgürlüğü ihlali olduğuna karar verdi.

Türkiye’nin en popüler internet sitelerinden biri olan Ekşi Sözlük, son zamanlarda getirilen erişim engelleriyle gündemdeydi. Platform, 2023 boyunca bu tarz kararlarla karşılaşmıştı ve farklı adreslerle kullanıcılarına erişim imkânı tanımıştı. Son olarak 4 Ocak’ta ise mobil uygulamalara engel getirilmişti.

Bugün ise platformdan önemli bir açıklama geldi. Sosyal medya üzerinden yapılan duyuruda, mahkemenin erişim engeli kararının ifade özgürlüğünü ihlal ettiğine karar verdiği ifade edildi. Kararın yeniden yargılanacağı de eklendi. Yani “eksisozluk.com”a yeniden erişim sağlanması için hâkimlikten yeni karar gelmesi beklenecek.

Ekşi Sözlük tarafından yapılan açıklama:

Merhaba,

Sizlerle daha önce paylaştığımız gibi Ankara 4. Sulh Ceza Hâkimliğinin 22/02/2023 tarihli ve 2023/1532 d.iş sayılı kararıyla ‘eksisozluk.com’a erişimin engellenmesine karşı Anayasa Mahkemesine başvuruda bulunmuştuk.

Bugün, Anayasa Mahkemesinin başvurumuzu değerlendirdiğini ve karar bağladığını öğrendik. Mahkeme, erişim engellenmesi kararının Anayasa’nın 26. Maddesi ile güvence altına alınan ifade özgürlüğünü ihlal ettiğine karar verdi. İfade özgürlüğü ihlaliniin sonuçlarını ortadan kaldırmak amacıyla, kararın bir örneğinin Ankara 4. Sulh Ceza Hâkimliğine gönderilmesine ve yeniden yargılama yapılmasına karar verildi. Bu çerçevede eksisozluk.com’a yeniden erişim sağlanması için hâkimliğin karar vermesini bekliyoruz.

Mücadelemizi hukuk ve adalete olan inancımızı kaybetmeksizin sürdürdük. Anayasa Mahkemesinin kararı inancımızı güçlendirdi. Bu zorlu süreçte yanımızda olan tüm kullanıcılarımıza teşekkür ederiz.

Her zaman olduğu gibi ifade özgürlüğünü yaşatmak ve korumak adına elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.”

AYM’nin erişim engeli gelen birçok site için bu kararı aldığı söyleniyor

Free Web Turkey’in aktardığına göre Anayasa Mahkemesi, yalnızca Ekşi Sözlük değil, erişim engeli getirilen birçok site için toplu “ifade özgürlüğü ihlali” kararı verildi. Bunlar arasında Diken, Independent Türkçe, Wikipedia, X (Twitter) gibi birçok site yer alıyor.

Ekşi Sözlük’te yaşananlar için:

Ekşi Sözlük’ün Android ve iOS Uygulamalarına Erişim Engeli Getirildi

Ekşi Sözlük Bir Kez Daha Kapatıldı: İşte Erişmek İçin Kullanmanız Gereken Yeni Adres

Erişim Engeli Getirilen Ekşi Sözlük’ten Yeni Açıklama: Karar Hukuksuz ve Usulsüz!

Türkiye’den Tuhaf “Ekşi Sözlük” Açıklaması: eksisozluk.com Kapatıldı ama eksisozluk1923.com Açık, Bilgiye Erişim Engellendi Denemez

Ekşi Sözlük’e Erişim Engeli Gelmesinin Ardından Site Yönetimi, Yeni Sözlük Kurallarını Yayınladı

Ekşi Sözlük Yönetimine Sitenin Kapatılmasının Altında Yatan Nedenleri Sorduk: İşte Aldığımız Yanıtlar

 

Başa dön tuşu