MASAK FTX için inceleme başlattı

Mali Kabahatleri Araştırma Konseyi (MASAK) tarafından FTX için inceleme başlatıldı. İncelemeye karşı FTX TR hesabından şeffaf bir halde incelemede MASAK’a takviye verileceği belirtildi.

İflas eden kripto para borsası FTX hakkında Türkiye’de yeni bir süreç başladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Mali Kabahatleri Araştırma Kurulu’ndan (MASAK) FTX için inceleme başlattığını duyurdu. Gerçek ve hukuksal şahıslar için başlatılan inceleme kapsamında tüm süreçlerin durdurulduğu belirtildi.

MASAK’tan resmi açıklama geldi

MASAK

MASAK bahisle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada ise “Bilindiği üzere, Kabahat Gelirlerinin Aklanmasının Ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Önlemler Hakkında Yönetmelik’te 01.05.2021 tarihinde yapılan değişiklikle kripto varlık hizmet sağlayıcılar, 5549 sayılı Cürüm Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun (5549 s. Kn.) ve ilgili mevzuat kapsamında yükümlü olarak addedilmiştir. Kelam konusu kurumların ilgili mevzuat kapsamında yükümlü olarak belirlenmesinden bu yana Başkanlığımızca, bu yükümlülerin faaliyetleri Başkanlığımız misyon ve yetkileri çerçevesinde tahlil ve incelemeye tabi tutulmaktadır. Başka taraftan, basında çıkan haberlere mevzu FTX.com ticari unvanlı global kripto varlık alım satım platformu ile bağlantılı olan ve ülkemizde faaliyet gösteren yükümlülerin süreç ve faaliyetleri, FTX.com’a ait haberler kamuoyu gündemine düşmeden daha evvel Başkanlığımızca dikkatle takip edilerek yakında izlenmiş ve gerekli önlemler acilen alınmıştır. Bu önlemler cümlesinden olmak üzere, FTX.com ticari unvanıyla faaliyet gösteren global kripto varlık alım satım platformunun bağlı olduğu gerçek ve hukukî bireyler nezdinde, Başkanlığımıza kanun ve mevzuat uyarınca verilen misyon ve yetkiler çerçevesinde inceleme başlatılmış, bundan öbür kelam konusu alakalı kişi ve kurumların bankalar, elektronik para kuruluşları, kripto varlık hizmet sağlayıcıları vb. yükümlüler nezdindeki hesaplarına yapılan süreçler, 5549 s. Kn.’nun 19/A unsuru kapsamında askıya alınmıştır. Başkanlığımız incelemeleri acilen neticelendirilerek ilgili isimli ve idari mercilerle paylaşılacaktır.” denildi.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu