Minecraft İçin Ray Tracing Desteği Geliyor

176 milyondan fazla satan Minecraft’ın yeni fiyatsız oyun güncellemesi, çok daha canlı görselleri, daha gerçekçi gölgeleri, aydınlatmayı ve canlı renkleri beraberinde getirecek. İki şirketin değerli isimleri ise, bu işbirliği hakında şunları söyledi.

NVIDIA GeForce Pazarlama Müdürü Matt Wuebbling: “Minecraft, daha şiddetli görüntü oyunlarını tercih etmeyen, her yaştan milyonlarca oyuncuyu ışın izleme teknolojisiyle tanıştıracak. Dünyanın en çok satan bilgisayar oyununun PC’de ışın izleme özelliğini ekliyor olması, ışın izlemenin oyun ekosisteminde yarattığı ivmeyi gösteriyor.” dedi.

Microsoft Minecraft Yaratıcı Yöneticisi Saxs Persson, “Işın izleme teknolojisi, Minecraft için bundan sonra ne yapabileceğimizi düşündüğümüzde tam karşılığını aldığımız bir gelişme. GeForce RTX, Minecraft dünyasına yepisyeni bir his veriyor. Olağan Minecraft’ta, bir altın blok yalnızca sarı görünür, lakin ışın izleme açıkken, yansıma vurgusunu görüyorsunuz, yansımayı görüyorsunuz, hatta yansıyan düşmanı dahi görebiliyorsunuz. ” diye konuştu.

NVIDIA ve Mojang, oyunun Windows 10 sürümüne yol izleme olarak bilinen bir ışın izleme sistemi ekliyor. Yol izleme, ışığın bir sahne boyunca taşınma biçimini simüle ediyor. Klasik olarak pikselleştirilerek yahut hibrit renderlayıcılar kullanılarak farklı başka uygulanan birçok farklı efekt tipi için aydınlatma hesaplamalarının olduğu birleşik bir model sunuyor.

Bunlar ortasında:

• Güneş, gökyüzü ve parıltı taşı ve lav üzere emici yüzeyler dahil olmak üzere çeşitli ışık kaynaklarından direkt aydınlatma
• Işık kaynağının boyutuna, haline ve aralığına bağlı olarak gerçekçi sert ve yumuşak gölgeler
• Piksel başına yayılan aydınlatma
• Dolaylı dağınık aydınlatma (yaygın global aydınlatma)
• Dolaylı speküler aydınlatma (yansımalar)
• Yansıma, kırılma ve saçılma ile şeffaf gereçler (vitray, su, buz)
• Atmosferik saçılma ve yoğunluk (hacimsel sis, hafif şaftlar, gerçekçi gökyüzü) yer alıyor.

Gerçek vakitli ışın izleme, oyunların yaratılma halini değiştiriyor ve ulaşabilecekleri manzara kalitesini kıymetli ölçüde artırıyor. Işın izleme, sanayi standardı uygulama programlama arayüzlerini içeren güçlü bir ekosisteme dayanıyor ve bir dizi tanınan oyun motoruyla en büyük yayıncıların merakla beklenen oyunlarını destekliyor.

Minecraft bugün, Xbox One, PlayStation 4, Nintendo Switch, Fire TV, Windows, Mac OS, Windows 10, Linux, iOS, Windows 10 Mobile, Android, Kindle Fire, Oculus Rift, Gear VR, Windows MR, Xbox 360, PlayStation 3, PlayStation Vita, Wii U, Nintendo 3DS’i içeren 20 platformda oynanabiliyor.

Başa dön tuşu