MIT Tarafından En Siyah Malzeme Geliştirildi

MIT mühendisleri daha evvel duyurulan her şeyden çok daha siyah bir malzeme geliştirdiklerini açıkladı. “En Siyah Siyah” olarak tanımlanan bu en siyah malzeme için evvelki kayıtlardan 10 kat daha karanlık tanımlaması yapılıyor.

Materyalin oluşturulması içinse hizalanmış karbon nanotüpler ya da klorla CNT’ler kullanılmış. CNT ise klorla oyulmuş alüminyum folyodan oluşan bir yüzey üzerinde büyütülen mikroskobik karbon filament olarak söz ediliyor. Mühendisler folyonun gelen ışığın en az yüzde 99.995’ini yakalayabildiğini söylüyor. Yeni gerecin bir sanat standının modülü olarak sergilendiğini de belirtelim.

Eser, MIT Havacılık ve Uzay Bilimleri profesörü Brian Wardle ve MIT Sanat, Bilim ve Teknoloji konuk sanatkarı Diemut Strebe iş birliğinde ortaya çıkmış. Bunun için 2 milyon dolar kıymetindeki 16.78 karat doğal sarı elmas üzerine ultra siyah CNT malzemenin kaplandığı paylaşılıyor. Pahalı taşın parlak sarı görünümünden bir anda düz siyah bir boşluğa dönüşmesi haliyle görenleri şaşırtıyor. Bileşenin uzay teleskoplarının yörüngesel güneş sistemi dışındaki gezegenleri tespit etmelerine yardımcı olmak için istenmeyen parlamayı azaltan optik karıştırıcılarda kullanılabileceği kaydediliyor.

Birçok bilimsel gelişme üzere bu gerecin ortaya çıkışının da kazara olduğunun altı çiziliyor. Projedeki bilim insanlarının termal ve elektriksel özellikleri artırmak için alüminyum üzere elektriksel materyallerde karbon nanotüpleri büyütmenin yollarını aradığı sırada, alüminyum üzerindeki oksit katmanını çıkarmak isterken klorürün oksit katmanını çözebildiği keşfedilmiş. Oksit katman folyodan çıkarıldığında ise CNT’ler gerecin üzerinde olağandan çok daha düşük sıcaklıklarda büyümüş ve çok siyah materyal ortaya çıkmış.

Başa dön tuşu