NASA, Astronot Adayalarını Ay İçin Hazırlıyor

Son yıllarda Hindistan’nın da Ay macerasına katılmasıyla brlikte, gözler NASA’ya çevrilmiş durumda. Uzay ajansı, yeni bir seyahat yapmadan evvel, astronot adaylarının kıymetli vazifeleri yerine getirebilmeleri için bir ekip testlere natürel tutuyor. Bu testler, adayların uzay vazifelerine uygun ya da uygun olmadıklarını belirleyecek.

Testlere doğal tutulan astronot adayları, bu testler sayesinde uzayda yaşanılan zorluklarla karşı karşıya bırakılıyor. NASA adayların öteki bir gezegende hayatta kalabileceklerinden emin olmak istiyor.

Bu bağlamda, NASA’nın Houston’da yer alan Johnson Uzay Merkezi’ndeki Nötr Yüzdürme Laboratuvarı’nda çalışmalar tüm süratiyle sürüyor. 5 Eylül 2019’da çekilen bu imajda, adaylar etrafta dolaşıyor, düzenekler kuruyor ve örnekler topluyor. Böylece, Ay ortamı için adapte olmaya çalışıyorlar.

NASA, Astronot Drew Feustel ve Don Pettit ile birlikte, uzay yürüyüşleri için görselini paylaştığımız devasa havuzu kullanıyor ve antremanları da burada yapıyor. Uzay yürüyüşünü taklit etmek maksadıyla da ağır yelekler ve sırt çantaları kullanılıyor.

Başa dön tuşu