Nintendo, Joy-Con Drift Sorunu Yüzünden Davalık Oldu

Joy-Con kontrolcülerindeki joystick’ler, belli bir vakitten sonra maruz kaldıkları kullanım biçimine bağlı olarak hassaslıklarını kaybedebiliyor. Oyundaki kameranızın kontrolcüye dokunmamanıza karşın istemsiz bir formda rastgele bir tarafa gerçek döndüğünü hayal edin. Sebebi o hassaslığın kaybolması. Joystick, onu bıraktığınız vakit merkeze tam olarak geri dönemeyip, rastgele bir tarafa gerçek sinyal vermeye devam ediyor. Kullanıcılar ise bu sorunu “Joy-Con Drift” olarak isimlendirdiler.

ABD, Kaliforniya’daki Ryan Diaz ismindeki bir Switch kullanıcısı, bu problemle belli aralıklarla birden fazla defa karşılaştığı için Nintendo’yu dava etme kararı almış. Chimicles, Schwartz Kriner & Donaldson-Smith (CSK&D) ismindeki bir hukuk ofisi tarafından mahkemeye iletilen dava, geçtiğimiz Cuma günü (19 Temmuz 2019) resmiyet kazanmış. Nintendo tarafından bu mevzu hakkında resmi bir görüş şimdi bildirilmedi.

Joystick’lerdeki hassaslığın vakitle kaybolması, yalnızca Joy-Con’a özel bir durum değil. Joystick kullanan tüm kontrolcülerde meydana gelebilen bir yıpranma bu. Hatta birçok oyun firması, bu türlü bir sorunun meydana gelebileceğini hesaba katarak birtakım pahalar için ölü bölge (deadzone) belirliyor. Joystick, onu özgür bıraktığınız vakit merkez açıya büsbütün geri dönemese bile, meyyit bölge hududunun içerisinde kaldığı surece oyuna sinyal gitmiyor.

Başa dön tuşu