Raspberry Pi Kamera Modülü 3 Duyuruldu

Raspberry Pi için daha yüksek çözünürlük, kızılötesi, HDR, otomatik odaklama, geniş açılı FOV ve daha fazlası dahil olmak üzere büyük güzelleştirmelerle Kamera Modülü 3 piyasaya sürüldü.

Önceki Kamera Modül 2, Sony IMX219 8 MP sensör kullanıyordu. Yeni modeller, Sony’nin daha büyük ve daha fazla çözünürlüğe sahip olan yeni 12 megapiksel IMX708 yongasını kullanıyor. Bu da daha keskin imajlar ve ayrıyeten daha düzgün düşük ışık hassasiyeti manasına gelmekte. Ayrıyeten 16:9 en uzunluk oranı sağlanırken 1080p50’ye kadar HD görüntü çekilebiliyor. Kamera Modülü 3’te yerleşik otofokus özelliği de mevcut. Bu sayede 5 cm’den sonsuza kadar değişen objelere odaklanmanıza müsaade veriliyor. Standart görüş alanı (FoV) varyantları, kabaca 28 mm tam çerçeve lense muadil 66 derecelik bir yatay görüş alanı sağlıyor. Bununla birlikte, geniş açılı versiyon, bunu yatay olarak 102 dereceye çıkarıyor.

Yeni modül tıpkı vakitte farklı pozlama müddetleriyle tıpkı anda birden fazla poz alarak HDR özelliği sunuyor. Bu, örneğin hem iç hem de dış detaylarda hakikat pozlama ile iç yer çekimleri yapmanızı sağlıyor. Son olarak, birinci olarak Modül 2 ile sunulan NoIR (kızılötesi filtresiz) sensörler, Raspberry Pi’nizi tesirli bir biçimde bir gece görüş kamerasına dönüştürebiliyor.

Lansman, hem görünür ışık hem de NoIR kızılötesi sürümlerinde standart ve geniş açılı modeller dahil olmak üzere en az dört modül içeriyor. Olağan modellerin 25 dolardan, geniş açılı versiyonların ise 35 dolardan başladığını belirtelim.

Başa dön tuşu