Samsung, AMD Grafik İşlemcili İlk Mobil Çipsetleri Geliştiriyor Olabilir

Samsung tarafından AMD grafikler kullanan birinci mobil çipsetin 2021 yılında piyasaya sürülebileceği ileri sürüldü. Bu gelişmenin, AMD CEO’su Lisa Su’nun ikinci çeyrek gelir raporu açıklamasına bağlandığını da belirtelim.

Şu an için Samsung ile AMD ortasındaki iş birliği hakkında çok fazla ayrıntı bulunmuyor fakat iş birliğinin yeni olmadığını da hatırlatmak gerek. İki şirket bundan birkaç ay evvel, Samsung taşınabilir oyun cihazı fikri ortaya çıktığında yeni kurulmuş bir ittifaktan bahsetmişti.

Mobil oyunculuk giderek daha tanınan hale gelirken, çeşitli üreticiler de oyun odaklı akıllı telefon modellerini kullanıcılarla buluşturmaya devam ediyor. Görünen o ki hareketlenen bu pazardan kimse geri kalmak istemiyor.

Samsung akıllı telefonlar, Exynos yahut Qualcom çipset kullanımına bağlı olarak grafikler için ARM Mali yahut Adreno çiplerini kullanıyor. Öte yandan, Xbox One ve PlayStation 4 üzere konsolların da grafik gücünü karşılayan AMD tarafından sağlanacak bir çip ile taşınabilir oyunculukta yeni bir çağ başlayabilir.

Samsung’un AMD takviyeli çipseti için 2021 yılına işaret edilirken, birkaç yıl içerisinde Samsung birinci oyun odaklı taşınabilir aygıtının tanıtımını yapabilir.

Başa dön tuşu