Samsung Yapay Zeka Konusunda Yeni Bir Adım Attı

Bildiğiniz üzere Samsung, NPU ünitesine sahip olan birinci taşınabilir işlemcisini geçtiğimiz yıl Galaxy S10 serisi ile birlikte piyasaya sunmuştu. Nöral İşletim Ünitesi ile yapay zekanın tüm nimetlerini kullanıcılara sunan Samsung yapay zeka konusunda bugün değerli bir atılıma imza attı.

Quantization Interval Learning ismi verilen yeni bir yapay zeka teknolojisini tanıtan Samsung, gelecek ile ilgili planlarını da paylaştı. Bu doğrultuda 2030‘a kadar yarı iletken dalındaki liderliğini güçlendirmeyi planlayan Güney Koreli şirket, akıllı telefonların süratli ve evvelki jenerasyonlara kıyasla daha öz güç tüketerek yararlanabileceği NPU teknolojisini duyurdu.

Samsung yetkililerinin aktarmış olduğu bilgilere nazaran, yeni NPU teknolojisinin 120X ünite transistör yerine 40X birim transistör kullandığını görüyoruz. Yapılan bu değişiklikler sonucu yeni kuşak NPU teknolojisinin bilhassa bir evvelki kuşağa kıyasla 8 kat daha süratli süreç yaptığını da belirtiliyor.

Bunun yanı sıra, geliştirilen yeni QIL tabanlı NPU birimi sayesinde 32-bit bir ağın doğruluğunu koruyan 4-bit hudut ağları oluşturulabiliyor. Bu da daha az transistör ile daha fazla performans manasına geliyor.

Samsung’un Quantization Interval Learning tabanlı yeni kuşak NPU’larının şimdi hangi alanlarda kullanılacağı bilinmiyor. Lakin, paylaşılan raporlar doğrultusunda yüksek süratiyle dikkat çeken Samsung’un yeni kuşak NPU’larının akıllı telefonların haricinde sanal gerçeklik alanında ve otonom araçlarda kullanılacağı varsayım ediliyor.

Başa dön tuşu