Sony ve Samsung Ultra Geniş Bant Ekosistemi İçin Çalışıyor

Samsung, Bosch, Sony ve LitePoint üzere markaların yer aldığı FiRa Consortium, ultra geniş bant (UWB) ekosistemini büyütmek için bir ortaya gelmiş durumda. Wi-Fi ve Bluetooth üzere kısa menzilli kablosuz teknolojiler hayatımızın bir kesimi haline gelirken, kimileri ise pek de uzun ömürlü olamadı. Aslında 2000’li yıllarda heyecan yaratan ultra geniş bant da bunlardan birisiydi.

FiRa Consortium ise düşük bilgi oranlı kablosuz bağlantısını tanımlayan mevcut IEEE standardı 802.15.4/4z üzerine kurduğu yeni standart ile günlük hayatta büsbütün bir ihtilal yaratma planları yapıyor.

UWB, çok geniş bir frekans spektrumuna bant genişliğinde sinyal göndererek çalışıyor. Diğer bir deyişle bant genişliğinde birkaç GHz. İlgili alıcı ise vericiden gönderilen tanıdık sinyal dizisini dinleyerek bunları bilgilere dönüştürüyor. Çağdaş UWB ultra düşük güçle sonlu olduğundan, öteki kablosuz spektrumlarla çok az parazit oluşturuyor. Bunun konum tespiti açısından çok güvenli ve çok hassas olduğuna da vurgu yapılıyor.

2000’lerde UWB’nin bilhassa askeri ve medikal uygulamalar için biçilmiş kaftan olduğu düşünülüyordu. Gelişimini aralıksız sürdüren Nesnelerin İnterneti (IoT) ile artık kullanım alanının çok daha geniş olduğu belirtiliyor. Teknolojiyle bir kişinin inançlı bir girişe yaklaşırken ya da uzaktayken bunun tanımlanabileceği ve telefonunu cebinden çıkartmadan güvenlik bilgilerinin doğrulayabileceği paylaşılıyor. Bununla bir arada, havaalanları ve alışveriş merkezleri üzere büyük yerlerde gezinmenin yahut çok katlı bir otoparkta otomobil bulmanın kolaylaşması da mümkün olacak. Kalabalık bir yerde arkadaşınızı bulma konusunda bile teknolojinin imkanlarından faydalanılabileceği bilgiler ortasında.

Şu an için bu teknoloji tüketici kullanımına hazır değilken, şimdiden kurumlar ve bilhassa de otomotiv kesiminde kullanılıyor. Ekstra ekipman olmadan aygıttan aygıta ince menzil tayininin gelecekte konut yahut endüstriyel uygulamalar için epey yararlı olacağına inanılıyor.

Başa dön tuşu