Super Mario Maker 2 İncelemesi

Super Mario hem ülkemizde hem de dünyada bir kuşağın en büyük cümbüş araçlarından biri oldu. 1985’te Japonya’da başlayan macera, bugün 22’inci oyun ile karşımızda. Üstelik geride kalan 21 oyundan sevdiğimiz tonlarca özellik Mario Maker 2 ile oyuncuların önüne seriliyor.

Super Mario oyun konsolları tarihinde çok lakin çok büyük bir yer tutuyor. Atari ve birinci 3. parti oyun firmalarının fırtınalar estirdiği 2. konsol kuşağı, yapılan yanılgılar ve kalite denetiminin olmaması nedeniyle büyük bir hüsrana dönüştü. Çöle gömülen E.T. kartuşları, görüntü oyunlarına sırt çeviren milyonlarca insan ve batan firmalar. 3. kuşak ve Nintendo’nun NES ile birlikte oyunlara kalite denetim sistemini getirmesi, oyun bölümünü bugün olduğu haline getirdi.

Japonya’da Famicon, Avrupa’da ise NES olarak isimlendirilen oyun konsolunun en büyük markası, Üstün Mario Bros. olmuştu. Tarihin en ünlü platform oyunu olan Muhteşem Mario, yeni oyunu Üstün Mario Maker 2 ile bir arada, bizleri fevkalade bir vakit seyahatine çıkarıyor. Üstelik bu kere oyunu hazırlayan ve yayınlayan sizsiniz.

İlk sefer DS platformları için geliştirilen Mario Maker çok kolay bir mekaniğe dayanıyor. Mario Maker çeşitli Mario kaynaklarını kullanarak kendi kısımlarınızı inşa etmeniz üzerine konseyi. Arayüzü büsbütün oyunları, yapılar, düşmanlar ve öbür araçlarla dolu olan Mario Maker, kendi kısımlarınızı hazırlamanıza ve bunları öbür beşerlerle paylaşmanıza imkan sağlıyor. Bu kere Switch için geliştirilen Üstün Mario Maker, çok daha fazla oyun kaynağına, çok daha fazla erişilebilirliğe ve online altyapıya sahip. Hatta insanları Nintendo Switch Online satın almaya ikna etmeye çalışan şirketin, bu alanda yaptığı en somut atılım diyebiliriz.

Super Mario Maker 2’nin çok katmanlı bir yapısı bulunuyor. İster tek başınıza öykü modunu oynayın, ister kendi kısmınızı tasarlayıp arkadaşlarınızla paylaşın, isterseniz de hazırlanan birbirinden farklı fikirlere sahip kısımları indirerek oynayın.

Super Mario Maker 2 yalnızca bir harita editöründen ibaret değil. Oyunda 8 – 10 saat ortası süren ve sizi mekaniklere alıştırma misyonu bulunan bir kıssa modu yer alıyor. Prensesin kalesinin yıkılmasıyla Mushroom Kingdom’da kriz yaşanıyor ve şatoyu yine inşa etmek tekrar bize düşüyor. Standart Mario vazifelerini tamamlayarak para topluyor ve şatonun yine yapılmasına katkıda bulunuyoruz.

Hikaye modu içerisindeki kısımlar konsept olarak birbirinden çok tutarsız ve yepyeni Mario Bros oyunlarına oranla epey kısa. Bunun en büyük sebebiyse, modun asıl oyun olan Harita Editörü ve kullanıcı haritalarına hazırlık olması. Tekrar de Nintendo bu kısımlarda kolaya kaçmamış ve oyunun kendi harita editörü kullanılarak hazırladığı kısımlarla keyifli bir öykü modu sunmuş. Bu kısımlardaki yaratıcılık ve cümbüş düzeyi sizi mutlu etmeyi başarıyor.

Hikaye modunda biraz vakit geçirdikten sonra, ister istemez eliniz Creative Mode’a gidiyor. Burada sizleri yalnızca, kolay alışılabilir ve kullanımı son derece kolay bir arayüz karşılıyor. Arayüz Muhteşem Mario Maker 2’nin en güçlü olduğu alan olmuş. Şayet burada işler karışık hal alsaydı, oyundan aldığınız keyfin yarısından fazlasını kaybedebilirdiniz. Creative Mode’da her türlü denetimi parmaklarınız yahut Multi Touch uyumlu bir Stylus ile yapıyorsunuz.

Arayüz araçları üç sütundan oluşuyor. Sol tarafta oyun konsepti, kuralları ve öteki kısım ayarları yer alıyor. Seçeneklerimiz direkt olarak tasarlacağımız kısmın temasını belirliyor. Birinci olarak Game Style sekmesinden hangi Mario oyununun grafiklerine sahip olacağını belirliyoruz. 1985’te çıkan Muhteşem Mario Bros., Muhteşem Mario Bros. 3, Üstün Mario World, New Muhteşem Mario Bros. U ve Üstün Mario 3D Worlds. Akabinde kısmın art planını seçiyoruz. Deniz altı, çöl, karlı üzere toplamda 10 adet tema seçimi yer alıyor. Akabinde Scroll suratını belirleyebileceğimiz bir alan yer alıyor. Burada da önizlemeye yer verilerek harita akışının suratını denetim etmeniz sağlanıyor. Sol menüdeki öbür iki seçenecek ise kısmın vakit hududu ve kuralları. Burada hem kısmı bitirmek için gereken vakti belirleyebiliyor, hem de aşikâr kısım vazifeleri ekleyebiliyorsunuz.

Geçelim sağ sütuna. Burada birinci olarak öbür oyun modlarına ulaşmamızı sağlayan Main Menu’yü görüyoruz. Onun altında ise Course Bot bulunuyor. Course Bot çok kıymetli bir araç zira burada kayıt alabiliyor yahut evvelce hazıladığımız bir kısmın kaydına geri dönebiliyoruz. Çabucak altta ise Silgi aracı yer alıyor. Bu araç etkinken kısma yerleştirdiğimiz her şeyi silebiliyoruz. Onun altında bir evvelki sisteme dönmemizi sağlayan Geri aracı ve kısmı büsbütün silen Reset Rocket yer alıyor.

Üst sütun ise kısmı oluştururken kullanacağımız araçlara ayrılmış. Burada birinci olarak sık kullanılan araçlar yer alıyor lakin en sağda yer alan orta çubuğuna girerek tüm araçları görebiliyoruz. Arama kısmında bizleri birinci olarak Taban araçları karşılıyor. Burada nasıl bir yer kullanmak istediğimizi seçebiliyoruz. Terrain olarak geçen ve iki menüden oluşan bu kısımda bloklardan, bulutlara, borulardan, köprülere kadar her şey var. Sonrasında oyun için eşyaları seçebileceğimiz “Items” kısmı geliyor. Items kısmında Mario’yu büyütecek mantarlara, ekstra haklara ve öteki eşyalara ulaşabiliyorsunuz. Sonrasında gelen Düşman menüsü ise 4 sayfadan oluşuyor. Mario’un neredeyse tüm düşmanlarını burada bulabiliyorsunuz. Yeniden 4 sayfadan oluşan son kısımsa Gizmos. Burada ise kısım içindeki etkileşimleri, tuzakları, bulmacaları ve öbür her şeyi düzenleyebiliyorsunuz.

İşte bu 3 sütun Harika Mario Maker 2’nin kalbini oluşturuyor. Tek yapmanız gereken bir aracı seçmek ve karelere bölünmüş olan ekrana sürükleyip bırakmak. İsterseniz bu aracın üzerine biraz basılı tutarak yapısını, davranışlarını ve başka özelliklerini değiştirebilirsiniz.

Başa dön tuşu